Trump je polichotený Putinovým pochvalným výrokom na svoju adresu

NETKY.SK • 18 December 2015, 10:24 • 2 min
Trump je polichotený Putinovým pochvalným výrokom na svoju adresu

WASHINGTON - Uchádzač o republikánsku prezidentskú nomináciu Donald Trump označil za veľkú česť, že dostal kompliment od človeka, akým je ruským prezident Vladimir Putin, ktorého "si vážia doma i v zahraničí".

slovakia

left justify in out

Trump to uviedol v reakcii na Putinov výrok zo štvrtkovej výročnej tlačovej konferencie, na ktorej ruský prezident označil amerického miliardára za veľmi talentovaného človeka a za absolútneho lídra kampane pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch.


"Vždy som bol presvedčený, že Rusko a USA by mali pozitívne spolupracovať na porazení terorizmu a nastolení mieru vo svete, nehovoriac už o obchode a ďalších výhodách, ktoré vyplývajú zo vzájomnej úcty," skonštatoval Trump. Trumpova odpoveď na Putinovu lichôtku za výrazne líši od stanoviska inej republikánskej kandidátky, Carly Fiorinovej, ktorá sa v utorkovej televíznej debate vyjadrila, že keby v novembri 2016 vyhrala prezidentské voľby, s Putinom by nehovorila, dokiaľ by nenariadil zmeny vo vojenskej sfére.


Jeb Bush, ktorý je jedným z najväčších Trumpových rivalov, vyhlásil, že Putinova podpora je dôkazom, že Trump je podobný demokratickej kandidátke Hillary Clintonovej. Tá sa ako ministerka zahraničných vecí v prvej vláde Baracka Obamu pokúšala zlepšiť vzťahy s Ruskom. Bush vo štvrtok na svojom konte na Twitteri označil Trumpa za "Hillary 2.0". Hovorca Bieleho domu Josh Earnest na margo Putinovej chvály na Trumpovu adresu uviedol, že sa to "trochu podobá na prejav podpory". Dodal, že ešte neuvažoval o tom, či by Trump ako prezident zmenil rusko-americké vzťahy.


Vzťahy medzi USA a Ruskom sú veľmi napäté od vypuknutia konfliktu na východe Ukrajiny. Obe krajiny majú rozdielne názory aj na viacero iných problémov medzinárodnej politiky, napríklad na riešenie krízy v Sýrii, avšak pri ďalších dokázali v záujme dosiahnutia stanoveného cieľa spolupracovať, napríklad v prípade iránskeho jadrového programu.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies