WASHINGTON - Trump na zasadnutí vlády obhajoval svoju colnú politiku a povedal, že USA sú vo „veľmi dobrej kondícii“. Washington tvrdí, že jeho colná sadzba na väčšinu čínskeho dovozu je 145 %.
Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil nové clo vo výške 125 % na tovar z Číny, ale Biely dom odvtedy spresnil, že táto sadzba je doplnkom k už existujúcemu clu vo výške 20 %.
Clo vo výške 20 % bolo predtým uvalené na dovoz čínskeho tovaru za to, čo Trump označil za úlohu Pekingu pri výrobe a dodávkach fentanylu do USA.
V dlhom príspevku na svojej vlastnej platforme sociálnych médií Trump uvádza, že rozhodnutie o zavedení dodatočného 125 % odvodu bolo spôsobené tým, že Čína prejavuje „nedostatok rešpektu“ voči svetovým trhom.
47. prezident USA dodal, že si je istý, že Peking si „v blízkej budúcnosti“ uvedomí, že časy „okrádania“ Spojených štátov a iných krajín sa skončili, a dodal, že ich obchodný model nie je spravodlivý, udržateľný ani prijateľný.
Trump tvrdí, že viac ako 75 krajín kontaktovalo zástupcov USA, aby s nimi diskutovali a rokovali o dohodách po zavedení jeho globálnych „recipročných ciel“ pred jeho obratom, ktorým pozastavil ich uplatňovanie na 90 dní.
Čína však zostala neústupná a odmietla akúkoľvek formu rokovaní so Spojenými štátmi, ktoré obvinila z tyranizovania, čo vyvolalo Trumpovu reakciu.
Čína odpovedala clami na americký tovar vo výške 84 %, ktoré začali platiť vo štvrtok.
Trumpov krok bol zrejme pokusom zúžiť to, čo bolo bezprecedentnou obchodnou vojnou medzi Washingtonom a väčšinou sveta, na zúčtovanie medzi USA a Čínou.
„Spravodlivá vec získava podporu mnohých,“ povedal vo štvrtok na dennom brífingu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien. „USA nemôžu získať podporu ľudí a skončí to neúspechom.“
Čína sa doteraz sústredila na Európu, pričom telefonát medzi premiérom Li Čchiangom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou „vyslal pozitívny signál vonkajšiemu svetu“.
„Čína je ochotná spolupracovať s EÚ na spoločnom vykonávaní dôležitého konsenzu, ktorý dosiahli vedúci predstavitelia Číny a EÚ, na posilnení komunikácie a výmeny a na prehĺbení obchodnej, investičnej a priemyselnej spolupráce medzi Čínou a EÚ,“ uviedla oficiálna tlačová agentúra Xinhua.
Nasledovala videokonferencia medzi čínskym ministrom obchodu Wang Wentaom a komisárom EÚ pre obchod a hospodársku bezpečnosť Marošom Šefčovičom, ktorá sa uskutočnila v utorok a na ktorej sa diskutovalo o „recipročných clách“ USA.
Napriek nespokojnosti s Washingtonom nemajú všetky krajiny záujem o spojenie s Čínou, najmä tie, ktoré majú s Pekingom spory z minulosti.
India údajne odmietla čínsku výzvu na spoluprácu a Rusko - zvyčajne považované za najbližšieho geopolitického partnera Číny - bolo z Trumpových ciel úplne vynechané.
Taiwanský minister zahraničných vecí Lin Chia-lung v stredu uviedol, že jeho vláda sa pripravuje na rozhovory o clách s predstaviteľmi USA po tom, ako bola ostrovná krajina zaťažená 32-percentným odvodom napriek tomu, že je blízkym obchodným partnerom a vyrába väčšinu počítačových čipov pre americké spoločnosti.
Trump však naďalej trvá na tom, že jeho colná politika prinesie to, čo nazýva „zlatým vekom Ameriky“, a tvrdí, že USA zažijú „bohatstvo ako nikdy predtým“.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies