Trasa ropovodu medzi SR a Rakúskom cez Žitný ostrov nepovedie

NETKY.SK • 25 August 2010, 8:7 • 2 min
Trasa ropovodu medzi SR a Rakúskom cez Žitný ostrov nepovedie

Trasa ropovodu medzi SR a Rakúskom cez Žitný ostrov nepovedie

slovakia

left justify in out

img

Trasa ropovodu medzi SR a Rakúskom cez Žitný ostrov nepovedie. "Jasné nie ropovodu cez Žitný ostrov je zakotvené nielen vo volebnom programe strany Sloboda a Solidarita (SaS), ale aj v programovom vyhlásení tejto vlády. Pre mňa to znamená, že z pozície ministra hospodárstva a výstavby SR môžem garantovať, že trasa tohto ropovodu cez Žitný ostrov nepovedie," zdôraznil dnes šéf Ministerstva hospodárstva a výstavby (MHV) Juraj Miškov (SaS) po stretnutí so zástupcami občianskeho združenia (OZ) Nie ropovodu cez Žitný ostrov.
      Predseda OZ Miroslav Dragun potvrdil, že "minister hospodárstva ich uistil o tom, že ropovod Bratislava - Schwechat nebude viesť cez Žitný ostrov". "Predložil nám jasné fakty, že ropovod cez Žitný ostrov viesť nebude. Pán minister má našu plnú dôveru, ale stále našu dôveru nemá spoločnosť Transpetrol," dodal Dragun.
      Miškov zároveň informoval, že "v tejto chvíli existujú štyri alternatívne trasy ropovodu smerom do Rakúska". "O konkrétnej trase by som však nechcel v tejto chvíli hovoriť vzhľadom na to, že prebiehajú overovania uskutočniteľnosti jednotlivých trás. Z tých štyroch trás, ktoré prichádzajú do úvahy, bude zvolená najvhodnejšia. S vedením Transpetrolu sme sa dohodli, že predstavíme verejnosti túto trasu spoločne v krátkom čase," podotkol minister.
      Zodpovednosť za rozhodnutie ohľadom ropovodu cez Žitný ostrov je podľa šéfa Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR Zsolta Simona (Most-Híd) na ministrovi hospodárstva, pretože "jeho predchodca za vlády Roberta Fica podpísal s rakúskou stranou memorandum, ktorým sa zaviazal, že SR bude participovať na výstavbe ropovodu". "On sa bude podľa mojej mienky musieť bezpodmienečne vyrovnať s tým, či sa tento ropovod môže postaviť. My nehovoríme, že ropovod nemôže byť, ale nemôže byť cez Žitný ostrov," uviedol 20. augusta Simon po stretnutí so zástupcami OZ, ktorí mu odovzdali petíciu proti výstavbe ropovodu s 50.000 podpismi občanov.
      OZ Nie ropovodu cez Žitný ostrov podľa Draguna založili študenti vysokých škôl z Bratislavy, ktorým nie je ľahostajný osud Žitného ostrova. Iniciatíva začala 5. februára 2010 zbierať podpisy k petícii, ktorou sa má zabrániť výstavbe ropovodu medzi SR a Rakúskom cez Žitný ostrov. Ich cieľom bolo pôvodne získať na svoju podporu až 150.000 podpisov tak, aby petíciu predstavitelia OZ predložili Národnej rade (NR) SR, vláde SR a prezidentovi SR ešte na rokovanie marcovej schôdze NR SR. Dragun vtedy odmietol napojenie občianskeho združenia na nejakú politickú stranu alebo politické spektrum.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona