Tragédia v Uherskom Brode: Muž vtrhol do reštaurácie a začal strieľať, 9 mŕtvych

NETKY.SK • 24 Február 2015, 19:02 • 2 min
Tragédia v Uherskom Brode: Muž vtrhol do reštaurácie a začal strieľať, 9 mŕtvych

UHERSKÝ BROD – Tragédia v českom meste Uherský Brod! Do reštaurácie vošiel útočník a začal strieľať do hostí.

slovakia

left justify in out

 

Po dnešnej streľbe v reštaurácii Družba v moravskom meste Uherský Brod je osem zabitých obetí, útočník sa potom zastrelil sám. O jednej z najtragickejších udalostí v dejinách Česka informovali české spravodajské portály Novinky.cz, iDNES.cz a Česká televízia (ČT) spolu so svojím webom.

 


      

Podľa starostu mesta Patrika Kunčara vtrhol strelec, miestny občan, do reštaurácie okolo 13.00 h, bol ozbrojený dvoma strelnými zbraňami a spustil okolo seba bezhlavú paľbu. Padlo až okolo 25 výstrelov. Vo vnútri sa nachádzalo asi 20 ľudí.

 

 

 

 

Okolo 14.30 h vtrhla do podniku zásahová jednotka a ozvali sa výbuchy, uviedli portál Novinky.cz a Česká televízia (ČT).

 

 

 

 

Podľa štátneho zástupcu (prokurátora) Romana Kafku je zo streľby podozrivý 62-ročný muž, ktorý nemá kriminálnu minulosť. V reštaurácii Družba zabil osem ľudí, z toho sedem mužov a jednu ženu. Muž potom spáchal samovraždu. Motív jeho útoku sa vyšetruje, išlo o kombináciu osobných dôvodov.

 

 

 

 

Televízia Prima popoludní uviedla, že strelec pred činom volal na linku Krimi správ, určenú pre divákov tejto spravodajskej relácie. V telefonáte sa sťažoval na šikanovanie, ktoré údajne úrady neriešia. Povedal tiež, že má pištoľ, rukojemníkov a zariadi sa "po svojom". Redaktor Pavel Lebduška, ktorý sa s volajúcim rozprával, predtým pracoval na polícii. Práve táto skúsenosť ho doviedla k záveru, že nejde len o plané vyhrážky, a informoval o tom policajtov. Telefonujúci muž mal podľa novinára tichší hlas, zhlboka dýchal a robil veľké pauzy. Žiadal, aby televízia poslal do Uherského Brodu štáb. Povedal, že mu ubližuje množstvo ľudí, je šikanovaný a žiadny úrad mu nechce pomôcť, preto nemá iné riešenie. 

 

 

Muž býval v Uherskom Brode a bol psychicky labilný. Mesto so 17.000 obyvateľmi sa nachádza neďaleko hranice so Slovenskom.
      

Podľa českého ministra vnútra Milana Chovanca bol muž držiteľom zbrojného pasu. Polícia teraz preveruje, či osem ľudí zabil legálne držanou zbraňou.

 


     

Minister Chovanec v živom televíznom vysielaní z miesta činu vyhlásil, že streľba nebola "teroristickým činom".
      

Vážne zranenia utrpela jedna žena - servírka. Ide o dve strelné poranenia, hrudníka a pľúc. Ako jediná bola prevezená na ARO do nemocnice v Uherskom Hradišti, kde ju už operovali. Jej stav je vážny, ale stabilizovaný, informoval spravodajský portál Českej televízie (ČT).

 

 

Zásah polície v reštaurácie trval asi dve hodiny. Do budovy, kde sídli reštaurácia, vtrhla zásahová jednotka a tiež desiatky záchranárov. Podľa starostu Kunčara mal páchateľ pri sebe dve strelné zbrane. Na mieste sa našli náboje z brokovnice, uviedol portál Novinky.cz.
      

Okolie miesta polícia nepriedušne uzavrela a obyvateľov varovala megafónom, aby sa lokalite vyhli. Do Uherského Brodu mieri aj minister vnútra Chovanec (ČSSD) a policajný prezident Tomáš Tuhý.  Reštaurácia Družba sa nachádza v blízkosti miesta s rušnou premávkou, ale nie priamo v centre. Neďaleko je aj aquapark.      

    

Obyvatelia Uherského Brodu sú v šoku. "Nikto neverí, že sa niečo také mohlo stať v takom malom meste. Vôbec si neviem predstaviť, aké dôsledky to bude mať na budúci život v tomto meste," dodal starosta, ktorého citoval spravodajský portál ČT.

 

 

 
 
Český premiér Bohuslav Sobotka podľa iDNES.cz vyhlásil, že "tragický útok" ho šokoval, a vyjadril sústrasť rodinám obetí. Portál uvádza, že podľa nepotvrdených informácií, v reštaurácii strieľal zhruba 60-ročný miestny občan, pričom dlho nebolo jasné, či zostal nažive alebo zomrel. Motív útoku zatiaľ nie je známy. Hovorkyňa televíznej stanice Prima pre iDNES.cz uviedla, že útočník pred činom telefonoval na linku programu Krimi zprávy. Prezident Miloš Zeman prostredníctvom svojho hovorcu vyjadril rodinám a blízkym obetí hlbokú sústrasť.
 
Očitým svedkom útoku bol v prvých chvíľach tiež majiteľ reštaurácie Pavel Karlík. Podľa jeho slov prišiel človek, vytiahol krátku zbraň a začal páliť do ľudí. "Okamžite som spolu s ďalšími hosťami, ktorí potom zavolali záchranku a políciu, začal unikať zadným vchodom na ulicu. Najprv sme verili, že to bola trebárs len plynová pištoľ, ale keď z reštaurácie vybehla zranená žena, bolo to jasné," opísal situáciu majiteľ.
 
 

Streľbu nahlásil polícii aj Vlastimil Šmíd, riaditeľ Centra plaveckých aktivít Delfín, ktoré sa nachádza vedľa reštaurácie. "Štyria ľudia ušli z reštaurácie zadným vchodom a ukryli sa u nás. Neboli zranení, len vydesení. Ja som zavolal políciu, ktorá takmer okamžite prišla," povedal riaditeľ pre portál Aktuálně.cz. 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies