Toto sú noví štátni tajomníci ministerstva školstva

NETKY.SK • 27 Marec 2020, 11:05 • 2 min
Toto sú noví štátni tajomníci ministerstva školstva

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling predstavil na dnešnej tlačovej besede nových štátnych tajomníkov. Stali sa nimi Monika Filipová, Ľudovít Paulis a Ivan Husár.

slovakia

left justify in out

Branislav Gröhling (strana SaS) informoval, že Filipová bude tajomníčkou pre národnostné školstvo a reformu financií, Paulis pre oblasť vedy a výskumu a tajomníkom pre šport sa stal Ivan Husár. Návrh na ich vymenovanie do funkcie schválila aj vláda. 

 

img

Minister školstva Branislav Gröhling

 

Reforma financovania školstva a ostatné ciele Filipovej
Ambíciou Filipovej je reforma financovania regionálneho školstva. Taktiež by sa chcela zamerať na národnostné školstvo. "Síce riešime núdzový stav, nemôžeme zabudnúť, že tu máme menšiny," povedala. Dodala, že vytvorili špeciálnu stránku v rámci webu ministerstva, zameranú na národnostné školstvo. Ďalším z jej cieľov je, aby aj deti so zdravotným či sociálnym znevýhodnením dostali kvalitné vzdelávanie tak ako ostatní.

 

Profil Moniky Filipovej

Filipová pôsobila dlhodobo na Ministerstve vnútra SR. Od apríla do októbra 2012 pôsobila ako hlavná štátna radkyňa. Od roku 2013 do roku 2016 pracovala na pozícii vedúcej oddelenia územnej samosprávy a zahraničných vzťahov. V máji 2016 nastúpila na post riaditeľky odboru miestnej štátnej správy, samosprávy a zahraničných vzťahov sekcie verejnej správy. Bola predsedkyňou a zakladajúcou členkou občianskeho združenia Dobrý úradník. Titul doktorky získala na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave v oblasti východoázijských štúdii. Magisterské štúdium ukončila v odbore čínsky jazyk a medzikultúrna komunikácia, v odbore právo tiež na UK a v odbore diplomacia na National Chengchi University v Taipei.

 

img

 

Financovanie grantov zaradil Paulis medzi svoje priority
Ľudovít Paulis by sa chcel v rámci svojej agendy pozrieť na financovanie grantov tak, aby nevznikali problémy s ich čerpaním. Poznamenal, že nateraz identifikovali projekty, ktoré by mohli byť relevantné pre riešenie mimoriadnej situácie spôsobenej novým koronavírusom. V rámci rezortu chcú podporiť aj projekty, ktoré pomôžu s liečbou, prevenciou alebo dokážu zmierniť jej ekonomické a spoločenské dopady. Taktiež by chcel spopularizovať vedu pre deti, ktoré sa nemôžu teraz vzdelávať v školách.

 

Profil Ľudovíta Paulisa

Paulis získal prestížny grant Európskej komisie Marie Curie-IEF a viacero ocenení. Vyštudoval fyziku a všeobecné lekárstvo. Titul RNDr. získal na Prírodovedeckej fakulte Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a vzdelanie si doplnil v riadení verejného zdravotníctva (MPH). Pôsobil ako odborný pracovník Slovenskej akadémie vied (SAV), projektový manažér na Lekárskej fakulte UK, post-doktorand v INSERM v Montpellier, EU-výskumník a neskôr hosťujúci vedec na Lekárskej univerzite Charité v Berlíne. Po návrate na SR pôsobí na Lekárskej fakulte UK a SAV. Od roku 2017 vedie spoločnosť, ktorá vyvíja liek, s cieľom liečby ochorení ako pľúcna artériová hypertenzia alebo syndróm akútnej respiračnej tiesne dospelých (ARDS). Je členom tímu pre školstvo a expertom v strane SaS pre vedu a výskum.

 

img

 

Odstránenie byrokracie zo športu
Ivan Husár sa podľa vlastných slov bude snažiť, aby zo športu zmizla zbytočná byrokracia a administratíva. V súvislosti s mimoriadnou situáciou sa chce zamerať aj na problémy, ktorým čelia športovci.

 

Profil Ivana Husára

Štátny tajomník pre šport je nominantom a zakladajúcim členom strany SaS. Vo funkcii vystriedal štátneho tajomníka a bývalého strelca Jozefa Gönciho, ktorý zastával tento post od 7. januára 2019. Husár je dlhoročný volejbalový tréner. Viedol reprezentačné tímy mužov a kadetov, no úspechy dosiahol aj na klubovej úrovni s tímom VKP Bratislava. V súčasnosti je športový riaditeľ klubu a koordinátor Slovenskej federácie volejbalu pre oblasť Bratislava. Vyštudoval odbor učiteľstvo telesnej výchovy a biológie na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v BA. Je diplomovaným trénerom volejbalu.

 

img
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies