Toshiba plánuje rozdelenie na dve spoločnosti

NETKY.SK • 7 Február 2022, 13:51 • 2 min
Toshiba plánuje rozdelenie na dve spoločnosti

TOKIO – Japonský konglomerát Toshiba sa plánuje rozdeliť na dve samostatné spoločnosti. Jedna z nich sa zameria na infraštruktúru, čo bude zahŕňať jej podniky v energetike, a druhá na ďalšie zariadenia vrátane počítačových čipov a pamäťových zariadení.

slovakia

left justify in out

V rámci navrhovaného plánu, ktorého cieľom je upokojiť nespokojných akcionárov, má tiež Toshiba Corp. so sídlom v Tokiu v úmysle predať svoj podiel v spoločnom podniku Toshiba Carrier Corp. americkej Carrier Group za zhruba 100 miliárd jenov. Konglomerát v pondelok oznámil, že tiež predáva svoje firmy Toshiba Elevator and Building Systems Corp. a Toshiba Lighting & Technology Corp. Generálny riaditeľ Satoši Cunakawa potvrdil, že oznámenie prišlo po „ďalšom kontakte s kľúčovými zainteresovanými stranami“.

 

img


Návrh ešte musia schváliť akcionári a regulátori. Toshiba pôvodne plánovala rozdelenie na tri spoločnosti, proti tomu však namietali niektorí kľúčoví akcionári. Ak by ju schválili, reštrukturalizácia by mohla byť hotová do druhej polovice fiškálneho roka 2023. Toshiba očakáva, že za fiškálny rok do marca vykáže zisk 150 miliárd jenov. Toshiba je jednou z najstarších a najväčších japonských firiem, pričom podniká v celej škále oblastí, od spotrebnej elektroniky po jadrové elektrárne. Od havárie v jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011 však čelí problémom a jej reputáciu poškodil aj účtovný škandál, ktorý v roku 2015 viedol k odstúpeniu vtedajšieho generálneho riaditeľa. Toshiba uviedla, že poskytne 300 miliárd jenov prebytočného kapitálu ako výnos akcionárov na dva roky.

Možno vás zaujme: Holanďania začali podpísovať petíciu proti požívaniu systému covidpasovtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies