Tohtoročný rozpočet treba revidovať, deficit dosiahne až 7,84 % HDP

NETKY.SK • 4 November 2010, 08:21 • 2 min
Tohtoročný rozpočet treba revidovať, deficit dosiahne až 7,84 % HDP

Tohtoročný rozpočet treba revidovať, deficit dosiahne až 7,84 % HDP

slovakia

left justify in out

img

Vládny kabinet dnes schválil novelu zákona o štátnom rozpočte na tento rok s výrazne vyšším deficitom. Dôvodom revízie je podľa ministerstva financií nesúlad medzi rozpočtom, ktorý prijala bývalá vláda a ekonomickou realitou.
Naplánovaný deficit verejnej správy na tento rok vo výške 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) sa podľa nového vedenia rezortu financií ukázal ako nereálny. Aktuálny odhad tohtoročného deficitu je vo výške až 7,84 % HDP. Revíziu rozpočtu by mal parlament prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
"Tohtoročný výsledok je dôkazom naozaj veľmi zle zostaveného štátneho rozpočtu," vytkol svojim predchodcom minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Dôkazom je podľa neho aj to, že deficit sa musí výrazne navýšiť napriek tomu, že rozpočet bol vlani pripravovaný pri očakávanom raste na úrovni 1,9 % a momentálne prognózy už predpovedajú SR 4-% rast.
"Z rozpočtu urobili zdrap papiera a ešte to tajili. Myslím si, že dnes už netreba dokazovať nekompetentnosť a nezodpovednosť vlády Roberta Fica, fakty hovoria sami za seba," zdôraznil s tým, že daňové aj ďalšie príjmy boli v rozpočte schválenom vlani na jeseň umelo a absolútne nereálne nadhodnotené.
Skrátené konanie o návrhu odôvodnil tým, že skôr nebolo možné odhadnúť reálne príjmy a výdavky štátu. "Novela je nevyhnutná na to, aby sme technicky vedeli kryť tento zvýšený deficit. Skrátené konanie vlani využila aj minulá vláda," pripomenul Mikloš.
Na hotovostnej báze bilanciu rozpočtu zhoršuje predovšetkým horší ako očakávaný vývoj daňových príjmov. Ich výpadok tvorí až 620,5 milióna eur. Ďalších 43,5 milióna eur predstavuje výpadok nedaňových príjmov.
Novela zvyšuje aj výdavky rozpočtu o 200 miliónov eur, a to najmä na financovanie škôd spôsobených povodňami, zníženie deficitu starobného poistenia a sociálnu politiku. Na tieto potreby sa našlo v rozpočte krytie vo výške 70 miliónov eur, ďalších 130 miliónov eur sa však premietne do vyššieho deficitu. Výsledkom je navýšenie hotovostného deficitu štátneho rozpočtu o 794 miliónov eur na 4,54 miliardy eur.
Zákon o štátnom rozpočte musela revidovať vlani aj predchádzajúca vláda. Deficit totiž z dôvodu prepadu ekonomiky a protikrízových opatreniam narástol trojnásobne, na 3,154 miliardy eur oproti pôvodne plánovaným 1,009 miliardy eur (30,397 miliardy Sk).

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies