Nemusíte byť miliardár, aby ste mohli nahliadnuť na slávny Titanic zblízka. Vďaka revolučnej 3D technológii a presným skenom vraku lode sa teraz môžeme pozrieť na jej tragický koniec tak detailne, ako nikdy predtým.
Na stene skladu v Londýne bola vytvorená presná trojrozmerná replika lode, ktorá odhaľuje detaily, ktoré boli doteraz ukryté pod 3 800 metrami Atlantického oceánu. Význam tohto unikátneho pohľadu potvrdzuje aj odborník na Titanic, Parks Stephenson: „Mať komplexný pohľad na celé miesto vraku je kľúčom k pochopeniu toho, čo sa tu skutočne stalo.“ Stephenson, bývalý námorný dôstojník, ktorý vrak navštívil už dvakrát, priznáva, že na modeli videl viac detailov ako pri svojich ponoroch v temných a mrazivých hlbinách oceánu.
„Akonáhle som uvidel digitálne dvojča Titanicu, vedel som, že niečo také som ešte nevidel.“
Technológia, ktorá mení históriu
Za projektom stojí spoločnosť Magellan, ktorá ešte pred tromi rokmi vytvorila neuveriteľných 715 000 fotografií a milióny laserových meraní počas troch týždňov mapovania vraku. Verejnosti sa výsledky tohto monumentálneho úsilia prvýkrát ukážu v dokumente National Geographic s názvom Titanic: Digitálne vzkriesenie.
Model odhaľuje aj nové súvislosti – napríklad otvorený ventil v kotolni naznačuje, že para mohla stále poháňať generátor na výrobu elektriny, aj keď už bola loď pod vodou. Niektoré kotly sú zrútené, čo môže naznačovať, že stále pracovali, keď ich zaliala voda.
Stephenson považuje samotný vrak Titanicu za „posledného preživšieho svedka katastrofy“, pri ktorej prišlo o život vyše 1 500 ľudí.
Objavenie vraku a nezodpovedané otázky
Vrak Titanicu bol objavený až 1. septembra 1985 Dr. Robertom Ballardom, a to vďaka finančnej podpore amerického námorníctva, ktoré od neho chcelo najskôr lokalizovať dve stratené ponorky. Vrak sa nachádza v hĺbke 3 800 metrov, pričom predná a zadná časť lode ležia od seba 600 metrov.
Aj keď vďaka technológii vieme oveľa viac, niektoré časti Titanicu zostávajú skryté pod nánosmi oceánskeho dna – vrátane miesta, kde došlo k osudovému nárazu do ľadovca. No práve tajomstvá, ktoré ešte čakajú na odhalenie, udržiavajú záujem verejnosti nažive. „Každý nový objav nás núti pýtať sa viac,“ dodáva Stephenson.
Kam Titanic smeroval a koľko ľudí prežilo?
Titanic vyplával zo Southamptonu, zastavil sa vo francúzskom Cherbourgu a írskom Cobh, než sa vydal na cestu cez Atlantik s cieľom doraziť do New Yorku. Na palube bolo 2 240 cestujúcich, loď sa však potopila 14. apríla 1912 juhovýchodne od Newfoundlandu.
Zo všetkých na palube prežilo len 706 osôb. Miera prežitia bola výrazne vyššia u pasažierov prvej triedy (62 %) v porovnaní s treťou triedou (25 %). Aj keď Titanic nebol plne obsadený, záchranné člny mali kapacitu len pre 1 178 osôb – a ani tie neboli naplno využité.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies