Francúzske Nice sa pridalo k rastúcemu zoznamu miest, ktoré vyhlásili vojnu masovému turizmu. Zakazuje výletné lode a bráni sa proti „overturizmu“, ktorý dusí miestnych obyvateľov.
V posledných rokoch sa obľúbené dovolenkové destinácie čoraz častejšie bránia proti prílevu turistov, najmä tých, ktorí prichádzajú na obrovských výletných lodiach. Kedysi vítané davy prinášajúce ekonomický profit dnes spôsobujú problémy ako znečistenie, preplnené ulice a rast cien nehnuteľností, ktoré vytláčajú domácich.
Nice zakazuje „morských obrov“
Francúzske mesto Nice, perla Azúrového pobrežia, od 1. júla zakazuje výletné lode s viac ako 900 pasažiermi. Starosta Christian Estrosi ich nazval „monštrami morí“ a kritizoval ich dopad na životné prostredie a život miestnych obyvateľov. Prístav Villefranche-sur-Mer, kedysi obľúbený cieľ týchto lodí, sa tak postupne vyprázdni.
Aj keď turizmus tvorí až 40 % pracovných miest v meste, samospráva sa rozhodla konať. Odhaduje sa, že do roku 2026 by počet výletných turistov mohol narásť až na 320 000 ročne – čo je podľa mesta neudržateľné.
Barcelona obmedzuje prístavy
Barcelona, ďalší turistický magnet, už v roku 2023 presunula prístav výletných lodí ďalej od centra, aby znížila tlak na pamiatky ako La Rambla či Sagrada Familia. Okrem toho znížila maximálny počet pristátí výletných lodí z 10 na 7 denne. Do roku 2026 sa plánuje úplné uzavretie ďalšieho prístavu.
Benátky boli prvé
Benátky už v roku 2021 zakázali vjazd veľkých výletných lodí do historického Giudecca kanála. Tisíce turistov prichádzajúcich denne totiž nezostávali na noc, čo neprinášalo mestskému rozpočtu žiadne výhody. Okrem toho dochádzalo k erózii budov a znečisteniu vody. Lodiam je dnes povolené zakotviť iba v susedných mestách ako Marghera, Trieste či Ravenna.
Amsterdam plánuje úplný zákaz
Aj Amsterdam začal bojovať proti výletným lodiam. Štúdia z roku 2021 ukázala, že jedna výletná loď vyprodukuje rovnaké množstvo oxidov dusíka ako 30 000 nákladných áut denne. Mesto už znížilo počet lodí zo 190 na 100 ročne a plánuje úplný zákaz do roku 2035.
Aljašské Juneau hľadá kompromis
Aj mimo Európy narastá odpor. Juneau na Aljaške, mesto s len 32 000 obyvateľmi, denne navštívi až päť lodí. Aj keď sa miestni obyvatelia obávajú ekologických dôsledkov, referendum o tzv. „lodnej-free nedeli“ v roku 2024 neprešlo. Do budúcnosti sa však chystajú denné limity od roku 2026.
Grécko a Španielsko zvyšujú poplatky
Na ostrovoch ako Santorini a Mykonos bol zavedený poplatok 16,80 € za každého pasažiera výletnej lode, pričom denné limity sú nastavené na 8 000 osôb denne. Baleárske ostrovy, vrátane Ibizy a Malorky, obmedzili počet lodí na 3 denne v Palme a 2 naraz v Ibize.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies