Táňa Pauhofová má narodeniny

NETKY.SK • 12 August 2018, 13:56 • 2 min
Táňa Pauhofová má narodeniny

BRATISLAVA - Filmová a divadelná herečka Táňa Pauhofová má v pondelok 13. augusta narodeniny. Na svojom konte má už celý zoznam filmov, televíznych filmov, či televíznych seriálov, v ktorých sa predstavila divákom.

slovakia

left justify in out

Táňa Pauhofová sa narodila 13. augusta 1983 v Bratislave. Túžila sa stať plastickou chirurgičkou, neskôr súdnou lekárkou. Pracovala v rozhlase, neskôr sa dostala k dabingu až napokon k divadlu a herectvu. Po gymnáziu sa rozhodla pre herectvo a vyštudovala Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Štúdium herectva ukončila v roku 2005.

 

S umeleckou kariérou začínala ako 8-ročná v detskom rozhlasovom súbore. V archíve RTVS sú desiatky titulov monologických rozprávok, rozprávkových hier a hier pre deti, v ktorých účinkovala. Detskí poslucháči ju mohli počuť napríklad v Snehulienke podľa scenára Daniela Heviera, v Strindbergovej Labutienke, v Balzacovi a malej čínskej krajčírke od Dai Sijieho a mnohých ďalších. Cenu RTVS výraznej rozhlasovej a umeleckej osobnosti, ktorá svojím celoživotným dielom ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti si v máji prevzala herečka Táňa Pauhofová.

 

Už počas štúdia hosťovala v Činohre Slovenského národného divadla (SND) v inscenáciách Katarína a Alica v krajine zázrakov. Neskôr naštudovala postavu Roxany (Cyrano z Bergeracu) a Manon (Manon Lescaut). Inscenácia získala cenu Dosky 2006 v kategórii Najlepší ženský herecký výkon za postavu Manon Lescaut, ktorú stvárnila Táňa Pauhofová. Členkou Činohry SND je od roku 2007. V rokoch 2007-2009 hrala postavu Puka v inscenácii Sen noci svätojánskej v rámci festivalu Letné Shakespearovské slávnosti.

 

Pred kamerou začala pôsobiť už v roku 1995 v televíznom seriáli Škriatok. U divákov si v tom období vyslúžila titul detskej hviezdy. V prvom ročníku Vysokej školy múzických umení (VŠMU) si zahrala titulnú postavu vo filme režiséra Juraja Nvotu Kruté radosti (2002), za ktorý získala ocenenie Igric. O rok neskôr v rozprávke Čert ví proč si zahrala hlavnú úlohu princezny Aničky. Režisér ju chcel predabovať inou herečkou do českého jazyka, ona sa však počas nakrúcania naučila výborne rozprávať česky, preto režisér od svojho zámeru upustil. V českom romantickom filme Kousek nebe (2005) si zahrala hlavnú úlohu väzenkyne. Vo vedľajšej úlohe sa predstavila v ďalšom českom filme Indián a sestřička (2006). Pokračovala aj spolupráca s režisérom Nvotom v titulnej úlohe vo filme Muzika (2007). S hercom Jánom Kronerom sa predstavila v hlavnej úlohe filmu Polčas rozpadu (2007). Diváci ju videli aj vo filme Román pro muže (2010) alebo Konfident (eŠteBák, 2012).

 

V roku 2016 prišiel do kín životopisný film o českej herečke s názvom Lída Baarová, v ktorom si zahrala Pauhofová hlavnú úlohu. Jednu z hlavných postáv hrala aj vo filme Všechno nebo nic (2017), ktorý vznikol pod režisérskou taktovkou Marty Ferencovej na motív knihy Evity Urbaníkovej (dnes Evita Twardzik) a mnohých ďalších.

 

Účinkovala tiež v množstve televíznych filmov a seriáloch ako Poslední sezona (2006), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Obchod so šťastím (2008), Nesmrteľní (2010), Terapie (2011), Horúca krv (2012), ZOO (2016), či v niektorých epizódach kriminálneho televízneho seriálu Za sklom (2016-2018). Zahrala si aj v televíznom poľskom filme Gorejacy krzew (Hořícií ker, 2013) spracovaného podľa scenára Štěpána Hulíka o osude Jana Palacha a jeho blízkych. V jednej z postáv sa Pauhofová predviedla divákom aj v historickom, životopisnom televíznom filme Mária Terézia (2017). V roku 2018 ju diváci televíznych obrazoviek videli v seriály Milenky.

 

Začiatkom roka 2007 ju európska sieť organizácií na propagáciu a export filmov European Film Promotion zaradila do zoznamu Shooting Stars 2007 k ďalším 24 nádejným mladým európskym talentom v hereckej branži.

 

Za svoju prácu získala tiež Cenu literárneho fondu 2007 za postavu Lujzy (Úklady a láska), nomináciu na ocenenie Slnko v sieti 2008 za herecký výkon vo filmoch Muzika a Polčas rozpadu. V roku 2007 dostala pozvanie na filmový festival Berlinare v nemeckom Berlíne, kde získala ocenenie Shooting Star. V roku 2009 získala Cenu Nadácie Tatra banky, v roku 2010 cenu Talent roka, ktorú každoročne udeľuje nadácia Liberálna spoločnosť. Táňa Pauhofová rozšírila aj prestížny rad laureátov významného ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2013 v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie.

 

Počas medzinárodného filmového festivalu Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach si 25. júna 2017 Pauhofová prevzala cenu Umelcova misia. Priskrutkovaním tabuľky so svojím menom na Most slávy sa tak zaradila medzi šesťdesiat ocenených osobností, ktoré na Moste slávy vo Festivalovom parku už svoje tabuľky majú.

 

Ako herečka je aj súčasťou spoločenského diania. Je považovaná za najvýraznejšiu slovenskú herečku mladšej generácie.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies