Taliansko naleje rekordných 400 miliárd eur do ekonomiky postihnutej pandémiou

NETKY.SK • 7 Apríl 2020, 07:06 • 2 min
Taliansko naleje rekordných 400 miliárd eur do ekonomiky postihnutej pandémiou

RÍM - Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil v pondelok večer nový núdzový program stimulov, na základe ktorého sa do firiem poškodených pandémiou koronavírusu naleje pomoc v rekordnej výške 400 miliárd eur. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Firmy trpia mesiac trvajúcou celoštátnou karanténou, teda prísnym obmedzením pohybu ľudí, ktoré môže trvať ešte mnoho ďalších týždňov.

 

Najväčší ekonomický zásah v dejinách krajiny

Conte v televíznom prejave povedal obyvateľom, aby boli trpezliví v čase pandémie koronavírusu, ktorý si už v Taliansku oficiálne vyžiadal 16.523 ľudských životov a mnoho miliónov Talianov je prinajmenšom dočasne nezamestnaných.

 

Premiér v prejave uviedol, že núdzové opatrenie predstavuje "najväčší zásah (do ekonomiky) v dejinách krajiny".

 

Nový program dopĺňa predchádzajúci marcový, keď vláda predstavila balík pomoci vo výške 340 miliárd eur - išlo o pôžičky s podporou vlády.

 

 

Conte spresnil, že polovica nového balíka je vyčlenená pre exportne orientované firmy, ktorých obrat sa za posledný mesiac "zrútil".

 

Talianska zdravotná kríza "je tiež ekonomická a sociálna", zdôraznil Conte.

 

Vláda okrem toho oznámila, že podnikne kroky na ochranu talianskych spoločností oslabených ekonomickou krízou pred tým, aby ich prevzali zahraniční konkurenti. "Tieto ťažké chvíle sa nezmenia na príležitosť loviť talianske firmy," povedal minister pre vzťahy s parlamentom Riccardo Fraccaro.

 

Vyzval všetkých k dodržiavaniu opatrení

Taliansky premiér Conte v prejave takisto vyzval každého v krajine, aby dodržiaval prísne opatrenia obmedzujúce pohyb, ktoré platia od začiatku marca.

 

"Čoskoro zažijeme v Taliansku novú jar, ale zatiaľ musíme zostať doma," dodal Conte.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies