Talianska spoločnosť Eni predá svoj podiel v projekte plynovodu Južný prúd

NETKY.SK • 30 December 2014, 12:41 • 2 min
Talianska spoločnosť Eni predá svoj podiel v projekte plynovodu Južný prúd

WASHINGTON/RÍM - Talianska ropná a plynárenská spoločnosť Eni predá svoj podiel v projekte plynovodu Južný prúd (South Stream) ruskej spoločnosti Gazprom. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá sa odvolala na vyhlásenie talianskej firmy.

slovakia

left justify in out

Eni v pondelok (29.12.) uviedla, že vzhľadom na súčasný vývoj v projekte predá svoj 20-% podiel v spoločnosti South Stream Transport ruskému plynárenskému koncernu. Ten v nej kontroluje 50-% podiel. Po 15 % vlastnia firmy Wintershall a EdF. O predaji svojho podielu v Južnom prúde informovala v pondelok aj Wintershall, pričom dodala, že Gazprom by mal prevziať aj podiely ďalších akcionárov.
      

Plynovod mal prepravovať zemný plyn z Ruska popod Čierne more do Bulharska a ďalej do krajín južnej a strednej Európy. Cieľom bolo obísť Ukrajinu, s ktorou sa Rusko v minulých rokoch niekoľkokrát dostalo do sporu za ceny plynu.
      

Začiatkom decembra ale ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko s výstavbou Južného prúdu končí. Ako dôvod uviedol odmietanie projektu zo strany Európskej únie (EÚ).twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies