Tajomná štruktúra v tvare písmena L blízko pyramíd v Gíze mätie vedcov

NETKY.SK • 19 Máj 2024, 15:32 • 2 min
Tajomná štruktúra v tvare písmena L blízko pyramíd v Gíze mätie vedcov

GÍZA – Záhadná štruktúra v tvare písmena L, ktorá sa našla v podzemí neďaleko pyramíd v Gíze, môže byť vstupom do hlbšieho objektu pod ňou.

slovakia

left justify in out

Pomocou metód diaľkového snímania objavili archeológovia v Egypte záhadnú štruktúru v tvare písmena L v podzemí západného cintorína v Gíze.

Na západnom cintoríne sa nachádzajú hroby členov kráľovskej rodiny a vysokopostavených úradníkov, napísal tím vedcov v štúdii. Mnohé z hrobov majú nadzemné obdĺžnikové kamenné alebo hlinené stavby s plochou strechou.

           

V strede cintorína sa nachádza oblasť, kde sa nenašli žiadne nadzemné stavby. Na hľadanie pozostatkov v tejto oblasti tím použil techniku nazývanú elektrická odporová tomografia (ERT), pri ktorej sa do zeme vysiela elektrický prúd a meria sa odpor, aby sa zistili pozostatky, spolu s georadarom (GPR), čo je technika, ktorá vysiela radar do zeme a po jeho odraze späť mapuje štruktúry pod zemou.


Anomália 2 metre pod povrchom

Tím našiel anomáliu približne 2 metre pod povrchom. Zdá sa, že ide o štruktúru v tvare písmena L s dĺžkou najmenej 10 m, píše tím v článku, ktorý bol uverejnený v časopise Archaeological Prospection. Z odčítaných údajov sa zdá, že štruktúra v tvare písmena L "bola vyplnená pieskom, čo znamená, že bola zasypaná po jej vybudovaní.“

V súčasnosti prebiehajú vykopávky, ktorých cieľom je zistiť, čo je to za štruktúru, uviedol spoluautor štúdie Motoyuki Sato, profesor Centra pre štúdium severovýchodnej Ázie na japonskej univerzite Tohoku. Sato je presvedčený, že štruktúra nie je prirodzeným javom, pretože "tvar je príliš ostrý".
 
Peter Der Manuelian, profesor egyptológie na Harvardovej univerzite, uviedol, že "ide o zaujímavú oblasť.“
 
V Gíze sa nachádzajú obetné kaplnky v tvare písmena L, ale tie sú zvyčajne nadzemné, povedal. "Zatiaľ si nie som istý, čo presne táto anomália predstavuje, ale určite je hodná ďalšieho skúmania."
 
Prieskum uskutočnil v rokoch 2021 až 2023 tím vedcov z Higashi Nippon International University, Tohoku University a egyptského Národného výskumného inštitútu astronómie a geofyziky.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Live Science, Foto: en.wikipedia.org (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies