Sýrski povstalci pohrozili odstúpením od prímeria

NETKY.SK • 31 December 2016, 13:42 • 2 min
Sýrski povstalci pohrozili odstúpením od prímeria

BEJRÚT - Sýrske povstalecké skupiny pohrozili dnes odstúpením od platného prímeria sprostredkovaného Ruskom a Tureckom. Obvinili pritom sýrsku armádu z opakovaného porušovania dohodnutého pokoja zbraní.

slovakia

left justify in out

"Pokračujúce nedodržiavanie prímeria zo strany režimu, ako aj bombardovanie a pokusy o útoky na oblasti pod kontrolou revolučných frakcií, môžu spôsobiť to, že dohoda o prímerí prestane platiť," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísali viaceré povstalecké skupiny.

 

Sýrska armáda a jej spojenci sa podľa signatárov vyhlásenia stále usilujú o obsadenie ďalších území, a to hlavne v oblastiach severozápadne od hlavného mesta Damask.

 

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne však dnes rovnako ako v piatok vyhlásilo, že prímerie sa prevažne dodržiava a že dochádza len k izolovaným prípadom jeho porušovania.

 

Najnovšie prímerie vstúpilo do platnosti o polnoci z 29. na 30. decembra. Ak vydrží, budú v januári nasledovať mierové rokovania medzi sýrskou vládou a opozičnými skupinami, ktoré by sa mali konať v Kazachstane.

 

Dohoda o zastavení paľby sa nevzťahuje na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS). Ohľadne druhej veľkej džihádistickej organizácie Fatah aš-Šám, donedávna otvorene napojenej na al-Káidu, panujú v tomto smere nejasnosti. Podľa sýrskej armády sa na ňu prímerie nevzťahuje, podľa viacerých povstaleckých veliteľov však áno, píše agentúra Reuters.

 

Predchádzajúce dve tohtoročné dohody o prímerí v Sýrii sprostredkovali Spojené štáty a Rusko, obe však v priebehu niekoľkých týždňov stroskotali.

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies