Symfonický orchester Slovenského rozhlasu otvorí v piatok svoju 90. sezónu

NETKY.SK • 17 Október 2018, 16:55 • 2 min
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu otvorí v piatok svoju 90. sezónu

BRATISLAVA - Svoju 90. sezónu otvorí Symfonický orchester Slovenského rozhlasu koncertom k 100. výročiu vzniku Československa.

slovakia

left justify in out

Stane sa tak v piatok (19. 10.) večer, keď pod dirigentskou taktovkou Ondreja Lenárda zaznejú Veľkým koncertným štúdiom Metamorfózy Eugena Suchoňa, Vyšehrad Bedřicha Smetanu a Novosvetská Antonína Dvořáka.

 

„Symfonický orchester Československého rozhlasu mi prirástol k srdcu, pretože som s ním mal možnosť vytvoriť množstvo krásnych nahrávok. V tomto období mojej "kariéry" ma spolupráca s ním donútila k perfekcionizmu," vyznal sa Lenárd. Ten s terajším Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu strávil od roku 1970 dve dekády, pričom od roku 1977 do roku 1990 ako šéfdirigent.

 

Koncert symbolicky otvorí časť Vyšehrad z cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetanu. Dielo vznikalo v čase, keď jeho autor trpel takmer úplnou stratou sluchu. Premiéru malo v Prahe v roku 1882. Autobiografické dielo Metamorfózy Eugena Suchoňa malo premiéru v roku 1953.

 

Dielo klasickej hudby Novosvetská komponoval Antonín Dvořák od decembra 1892 do mája nasledujúceho roku počas svojho pobytu v New Yorku, kde pôsobil ako riaditeľ národného hudobného konzervatória.

 

Novým šéfdirigentom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu sa v jeho novej sezóne stal Peter Valentovič.

 

„Spolupráca s naším najstarším domácim symfonickým telesom, ktorého história je neodmysliteľne spätá s významnými slovenskými dirigentskými osobnosťami, je pre mňa mimoriadne inšpirujúca,“ poznamenal Valentovič.

Koncert sa v piatok začína o 19. hodine. Ďalší koncert si bude môcť verejnosť vypočuť 9. novembra.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies