Švejna: Vláda pomáha len tým, ktorým sa darí

NETKY.SK • 29 November 2013, 15:01 • 2 min
Švejna: Vláda pomáha len tým, ktorým sa darí

BRATISLAVA - Vláda Roberta Fica pomáha úspešným a naopak berie tým, ktorým sa nedarí. V parlamentnej rozprave k novele zákona o dani z príjmov, ktorá okrem iného zavádza zníženie daní pre firmy z 23 na 22 % či takzvané daňové licencie, to vyhlásil podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna.

slovakia

left justify in out

"Nechápem to, nedáva mi to logiku," skonštatoval v závere štvrtého dňa 27. schôdze Národnej rady SR. Opozícia totiž tvrdí, že kým novela pomôže veľkým firmám, malé naopak poškodí. "Okrem konštruktívnej debaty vnímam aj politickú rovinu a snahu označiť celú novelu za zlú. Sú tam aj veci, ktoré sú jednoznačne dobré," oponoval minister financií Peter Kažimír. "Ja sa nehlásim k odsudzovaniu podnikateľskej obce, ja som z nej vyšiel," dodal.

Poslanec za Smer Ladislav Kamenický povedal, že nechápe, prečo niektorí ľudia podnikajú, ak nemôžu zaplatiť pár stoviek eur na daniach. Prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka pritom pripomína, že to, ak firme nevznikne daňová povinnosť, automaticky neznamená, že sa firme nedarí alebo podvádza. Ak totiž napríklad investuje do budov, áut či strojov, v ďalších rokoch ich odpisuje a daňová povinnosť jej tak nevznikne. 

Novela zákona o dani z príjmov sa onedlho pravdepodobne ocitne na Ústavnom súde SR. Novela totiž spätne upravuje odpisy daňových strát. Takzvaná retroaktivita, alebo tiež spätná platnosť, je pritom v rozpore s ústavou. Tvrdí to líder hnutia Nova Daniel Lipšic, ktorý o podaní novely na ústavný súd začne rokovať s ostatnými opozičnými stranami. Proti zavedeniu daňových licencií chce SDKÚ-DS bojovať aj petíciou, ktorú spustilo. Nechápe tiež, prečo chce vláda bojovať proti únikom na daniach zvyšovaním daní. "Je to absurdné," skonštatoval podpredseda strany Ivan Štefanec. 

Opozícia premiérovi Robertovi Ficovi pripomína, že ešte nedávno sľuboval, že zvyšovať dane nebude. Podľa novej úpravy pritom štát od podnikateľov plánuje vybrať viac peňazí. Aj po započítaní straty zo zníženia dane z príjmu o jeden percentuálny bod totiž štát chce byť v pluse. Zavedením daňových licencií vláda plánuje vybrať od firiem niekoľko desiatok miliónov eur ročne naviac. 

Výška pripravovaných daňových licencií bude závisieť od výšky tržieb spoločnosti a od toho, či subjekt je alebo nie je platcom dane z pridanej hodnoty. Celkovo ministerstvo financií zavedie pre daňové licencie tri sadzby. Najnižšia sadzba je stanovená vo výške 480 eur za rok. Rezort financií navrhuje, aby neplatcovia dane z pridanej hodnoty platili daňovú licenciu vo výške 480 eur, platcovia dane z pridanej hodnoty vo výške 960 eur a pre všetky obchodné spoločnosti s tržbami vyššími ako pol milióna eur je výška licencie navrhovaná na 2 880 eur. Prvýkrát sa budú licencie platiť v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014. 

Rozpravou o novele zákona o dani z príjmov ukončili poslanci piatkové rokovanie. O znížení sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 22 %, či o zavedení daňových licencií, tak poslanci rozhodnú na utorňajšom hlasovaní.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies