BRATISLAVA - Bez primeraných zmien v štátnom rozpočte v súdnictve, konkrétne čiastočného zvýšenia financovania, je iluzórne očakávať viditeľné zlepšenie vymožiteľnosti práva pre občanov i podnikateľov.
Uvádza to vo svojom vyhlásení Hlavné zhromaždenie Združenia sudcov Slovenska. "Zdôrazňujeme, že financovanie súdnictva v celkovej sume 200 501 311 eur neumožňuje vytvorenie reálnych podmienok na úspešné začatie nevyhnutného procesu okamžitého etapovitého a účinného odstraňovania nahromadených sťažených podmienok výkonu súdnictva najmä na preťažených súdoch," konštatuje združenie v súvislosti s návrhom rozpočtu súdnictva na roky 2018-2020. Návrh vlády podľa sudcov adekvátne neplní jej záväzok prijímať zásadné opatrenia legislatívnej, materiálnej i personálnej povahy na zvýšenie efektívnosti súdnictva.
V záujme zlepšenia situácie v súdnictve navrhuje združenie viaceré opatrenia. Jedným z nich je každoročne navyšovať početný stav sudcov spravidla o 50 osôb a súčasne aj odborného aparátu. "V súčasnosti poddimenzovaný stav sudcov je zrejmý z neobsadenosti takmer 150 sudcovských miest a zásadnej skutočnosti, že pri plnení iných zákonných povinností v rámci súdnictva objektívne viac ako 500 sudcov musí mať znížený rozsah výkonu súdnictva, čo naznačuje reálny výpadok asi 100 sudcov z výkonu súdnictva," uvádza ZSS.
Ďalším z návrhov je v priebehu roka 2018 začať proces výrazného navýšenia počtu justičných čakateľov o najmenej 200 čakateľov prostredníctvom výberových konaní, keďže súčasný stav 16 justičných čakateľov je podľa ZSS neakceptovateľne neprimeraný. "Realizácia opatrenia zabezpečí splnenie záväzného zámeru zákonodarcu o nevyhnutnosti realizácie kvalitnej prípravy budúcich sudcov zakotvením inštitútu justičných čakateľov, ktorých príprava je výlučne zameraná na výkon funkcie ústavného činiteľa," konštatuje združenie.
Ďalším návrhom ZSS je legislatívne zakotviť zásadu obligatórneho doplnenia stavu sudcov na súdoch, kde z rôznych dôvodov sa zníži personálny stav sudcov pri súčasnej úprave výnimky z tejto zásady. Takisto by podľa nich bolo vhodné pri príprave zákona o justičnej štátnej službe zabezpečiť ešte v čase pred začatím pripomienkového konania komunikáciu ministerstva spravodlivosti so Súdnou radou SR, predstaviteľmi správy a samosprávy súdov, sudcovských stavovských organizácií a odborového zväzu pracovníkov justície v záujme prezentovania ich návrhov a podnetov.
ZSS tiež zdôrazňuje potrebu zabezpečiť finančné prostriedky na rekonštrukciu budovy Okresného súdu Bratislava I a posúdiť spôsob odstránenia priestorovej nedostatočnosti štyroch súdov sídliacich v spoločnej administratívnej budove Krajského súdu v Košiciach. "Vyslovujeme presvedčenie, že stanovisko nášho združenia bude vnímané predstaviteľmi zákonodarnej i výkonnej moci, ako aj masmédiami ako pozitívny krok pri riešení aktuálnych nedostatkov podmienok výkonu súdnictva," dodáva ZSS.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies