Sudán po dvoch rokoch vojny: Tisíce mŕtvych, státisíce bez domova a najväčšia humanitárna kríza sveta +VIDEO

NETKY.SK • 15 Apríl 2025, 16:02 • 3 min
Sudán po dvoch rokoch vojny: Tisíce mŕtvych, státisíce bez domova a najväčšia humanitárna kríza sveta +VIDEO

slovakia

left justify in out

SUDÁN – Presne dva roky od vypuknutia krvavého konfliktu medzi sudánskou armádou a polovojenskými jednotkami RSF (Rapid Support Forces) sa krajina zmieta v jednej z najhorších humanitárnych kríz sveta. Počas víkendových útokov na utečenecké tábory v oblasti Dárfúr bolo podľa OSN zabitých najmenej 300 civilistov a až 400 000 ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Krvavé útoky sa odohrali v okolí táborov Zamzam a Abu Shouk, ako aj v meste el-Fášir. Satelitné snímky z piatka ukazujú horiace budovy a stúpajúci dym nad utečeneckými oblasťami. V nedeľu už mala polovojenská RSF kontrolu nad táborom Zamzam.

Medzi obeťami je aj desať humanitárnych pracovníkov z organizácie Relief International Sudan, ktorí poskytovali lekársku pomoc v jednom z posledných funkčných zdravotníckych centier.

Krajina na pokraji kolapsu

Podľa OSN bolo za dva roky konfliktu zabitých viac než 20 000 ľudí a vyše 13 miliónov muselo opustiť svoje domovy. Takmer štyri milióny z nich prekročili hranice do susedných krajín. Situácia sa neustále zhoršuje – polovica obyvateľstva čelí hrozbe hladu, a v desiatich oblastiach už bola potvrdená oficiálna hladomorová kríza.

Sudán sa nachádza uprostred tragédie obrovských rozmerov. Civilisti platia najvyššiu cenu,“ uviedol generálny tajomník OSN António Guterres. Upozornil aj na masívne porušovanie ľudských práv, sexuálne násilie a útoky na nemocnice, školy či miesta útočiska.

Zabudnutá vojna a mlčiaca medzinárodná scéna

Kým medzinárodné spoločenstvo organizuje konferencie o pomoci, vláda Sudánu sa sťažuje, že nie je prizývaná k rokovaniam. Spojené kráľovstvo prisľúbilo nový humanitárny balík v hodnote 158 miliónov dolárov, no mierové riešenie je zatiaľ v nedohľadne.

Krajina je fakticky rozdelená – armáda získala späť hlavné mesto Chartúm, no Dárfúr je takmer celý pod kontrolou RSF. Vojna pokračuje aj v uliciach, kde sa bojuje doslova dom po dome. Dronové útoky, ako napríklad na elektráreň v meste Atbara, spôsobujú výpadky prúdu aj v hlavných centrách krajiny.

Svet musí konať

Táto ohavná vojna trvá o dva roky dlhšie, než mala,“ vyhlásil Kashif Shafique z organizácie Relief International. „Každý deň nečinnosti stojí životy ďalších nevinných.

Zatiaľ čo tábory ako Zamzam a Abu Shouk trpia hladomorom a beznádejou, svet má ešte stále možnosť konať. No ak sa rýchlo nenájde cesta k prímeriu, Sudán môže čeliť úplnému rozkladu a destabilizácii celého regiónu.


Zdroj textu: aljazeera.com, france24.com, apnews.com, Foto: theguardian.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies