Súd vyniesol rozsudok nad Varholíkovou-Rezešovou: Posedí si v domácom väzení!

NETKY.SK • 22 November 2013, 15:45 • 3 min
Súd vyniesol rozsudok nad Varholíkovou-Rezešovou: Posedí si v domácom väzení!

BRATISLAVA/BUDAPEŠŤ – Slovenku Evu Varholíkovú-Rezešovú (36), ktorá spôsobila vlani dopravnú nehodu na maďarskej diaľnici M3 so štyrmi obeťami, dnes Okresný súd v maďarskom Gödöllö uznal vinnou a odsúdil ju na nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní šiestich rokov.

slovakia

left justify in out

Obhajca aj prokurátor podali dnes odvolanie voči rozsudku nad Evou Varholíkovou-Rezešovou, ktorú Okresný súd v Gödöllö uznal vinnou a odsúdil ju na nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní šiestich rokov. Prokurátor žiada trest sprísniť, kým obhajca žiada prepustenie Slovenky. Súd následne rozhodol o jej umiestnení do domácej väzby. Prokurátor sa následne odvolal proti verdiktu o jej prepustení z vyšetrovacej väzby a uvalení domácej väzby.

Rozhodnutie súdu týkajúce sa domácej väzby je vykonateľné aj napriek tomu, že ešte nenadobudlo právoplatnosť, z rúk Evy V. preto v závere pojednávania odobrali putá. Budovu Súdu pre okolie Budapešti následne opustila síce policajným autom, ale už bez pút.

Právny zástupca pozostalých štyroch obetí nehody Ádám Hantos pre TASR povedal, že ani rodina nesúhlasí s domácou väzbou Evy V. Potvrdil, že až do rozhodnutia o odvolaní prokurátora týkajúceho sa zrušenia vyšetrovacej väzby bude v domácej väzbe v pripravenom budapeštianskom byte, v ktorom bude musieť nosiť monitorovací náramok. Sudkyňa v závere pojednávania spresnila, že zákaz riadenia motorových vozidiel platí na dobu piatich rokov a nie na dva roky, ako to mylne zaznelo v rozsudku. 

V maďarských médiách sa v tejto súvislosti objavili správy o súdnom procese na prvom stupni s titulkami ako "Rezešová môže oslavovať: smer väzenie-hotel", "Slovenskú miliardárku to vyšlo lacno" či "Rezešová môže ísť domov". Komerčná televízia ATV urobila na budapeštianskych uliciach miniprieskum, v ktorom väčšina opýtaných vyjadrila názor, že rozsudok je príliš mierny, za primeraný by považovali 8-10 rokov väzenia.

Súd na prvom stupni 36-ročnú Varholíkovú-Rezešovú oslobodil z obvinenia z trestného činu ohrozenia cestnej premávky, zároveň však nariadil zákaz riadenia motorových vozidiel na dobu dvoch rokov. Vyšetrovaciu väzbu, ktorá trvala rok, započítajú do výkonu trestu. Podmienečne ju budú môcť prepustiť po uplynutí dvoch tretín trestu. Odsúdená bude musieť uhradiť súdne trovy vo výške 5,68 milióna forintov (19.159 eur).

Podľa zdôvodnenia rozsudku Varholíková-Rezešová pod vplyvom alkoholu spôsobila dopravnú nehodu s následkom smrti viacerých ľudí. V čase nehody jazdila rýchlosťou najmenej 160 km/h. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Pojednávanie, ktoré sa konalo na pôde Súdu pre okolie Budapešti, sledovalo množstvo médií, najmä slovenských. Varholíková-Rezešová bola obžalovaná z trestného činu spôsobenia dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu s následkom smrti viacerých osôb a z trestného činu ohrozenia cestnej premávky.

Eva Varholíková-Rezešová 21. augusta 2012 na diaľnici M3 narazila vo vysokej rýchlosti do vozidla značky Fiat Punto, v ktorom zahynuli traja ľudia. Ďalšia žena v horiacom aute utrpela ťažké poranenia, ktorým po prevoze do nemocnice podľahla

Prinášame vám výberovú chronológiu súdnej kauzy udalostí týkajúcich sa nehody Evy Varholíkovej-Rezešovej v Maďarsku.

21. augusta 2012 - Eva Varholíková-Rezešová spôsobila na maďarskej diaľnici M3, na 44. kilometri v smere na Budapešť, nehodu. Približne o 04.00 h zozadu narazila do fiata, ktorý po následnom náraze do zvodidiel začal horieť. V osobnom aute značky Fiat Punto, do ktorého narazilo BMW so slovenským evidenčným číslom, zhoreli traja ľudia. Pri nehode, ktorú spôsobila žena za volantom BMW, štvrtý cestujúci fiata utrpel ťažké zranenie a ľahšie mala aj vinná vodička. Varholíková-Rezešová na diaľnici M3, na 44. kilometri smerom na Budapešť, za volantom zrejme zaspala a zozadu narazila do fiata, ktorý po následnom náraze do zvodidiel začal horieť. Tri osoby v aute zhoreli; 54-ročnej žene sa podarilo z horiaceho vozidla vyliezť, utrpela však popáleniny druhého a tretieho stupňa, v kritickom stave ju previezli do budapeštianskej vojenskej nemocnice. Telá obetí nehody vyslobodili z vraku hasiči po uhasení požiaru. Košičanka bola v čase havárie pod vplyvom alkoholu. Expertíza neskôr potvrdila, že v krvi vodičky bolo v čase nehody 1,5 promile alkoholu.

23. augusta 2012 – Súd okolia Budína rozhodol o vzatí slovenskej občianky do vyšetrovacej väzby, väzba bola stanovená na dobu 30 dní; verdikt ešte nebol právoplatný. Súd odmietol návrh obhajcu na domácu väzbu a na prepustenie na kauciu. Verdikt súd odôvodnil možnou hrozbou úteku a schovávania sa podozrivej.

23. augusta 2012 – Počet obetí nehody, ktorú spôsobila Eva Varholíková-Rezešová, stúpol na štyri. V budapeštianskej vojenskej nemocnici podľahla zraneniam 54-ročná žena, ktorá ako jediná dokázala po nehode vyliezť z horiaceho auta, traja ďalší vo vraku vozidla zhoreli.

28. augusta 2012 - Eva Varholíková-Rezešová, ktorá čelila podozreniu zo spôsobenia nehody s bilanciou štyroch obetí, zostala vo vyšetrovacej väzbe. Rozhodol o tom na druhom stupni Tribunál okolia Budapešti. Odvolací súd pri verdikte v prípade vodičky potvrdil rozhodnutie vyšetrovacieho sudcu na prvom stupni. Podľa neho hrozil útek a schovávanie sa podozrivej.

30. augusta 2012 – Maďarská polícia zverejnila popis vodiča nákladného vozidla, ktorý mohol byť svedkom tragickej nehody slovenskej občianky Evy Varholíkovej-Rezešovej. Podľa vyhlásenia veliteľstva polície Peštianskej župy sa počas vypočúvania svedkov objavili informácie, že k havárii, ktorá sa stala nadránom o 04.45 h, môže mať relevantné informácie maďarský kamionista. Medzičasom rodina Rezešovcov prostredníctvom obecnej samosprávy ponúkla rodinám zosnulých peniaze, ktoré však smútiaci odmietli.

17. septembra 2012 - Svedok augustovej dopravnej nehody slovenskej občianky Evy Varholíkovej-Rezešovej v Maďarsku, po ktorom pátrala tamojšia polícia, konečne vypovedal a výrazne priťažil väznenej vodičke zo Slovenska. Svedok - vodič kamióna - vypovedal, že už niekoľko kilometrov pred osudnou nehodou sa dalo očakávať, že dôjde k nešťastiu. Asi desať kilometrov pred miestom havárie - pri čerpacej stanici - došlo k sporu medzi vodičkou BMW zo Slovenska a posádkou Fiata Punto pre uvoľnenie jazdného pruhu. Keď fiat napokon prešiel do iného pruhu, druhé vozidlo ho údajne tlačilo z cesty. Aj keď sa vodič fiata sťahoval až k samotnej krajnici, BMW ho vraj nasledovalo a neustále vytváralo naň tlak, až kým nedošlo k nešťastiu.

18. septembra 2012 - Zadržaná košická milionárka Eva Varholíková-Rezešová zostala vo väzbe. Rozhodol o tom Okresný súd v Budapešti. Predĺžili jej vyšetrovaciu väzbu do 23. decembra 2013.

december 2012 - Slovenka Eva Varholíková-Rezešová dala rodine zosnulých sumu okolo piatich miliónov forintov (17.140 eur) ako príspevok na pohreb. Rodina však uviedla, že bude požadovať od Evy V. náhradu majetkovej a nemajetkovej ujmy v celkovej výške 40 miliónov forintov (137.122 eur); príspevok poskytnutý na pohreb ale nebol súčasťou požadovanej náhrady.

14. februára 2013 - Maďarská polícia ukončila vyšetrovanie kauzy Slovenky Evy Varholíkovej-Rezešovej.

10. mája 2013 - Okresná prokuratúra okolia Budína prevzala od polície vyšetrovací spis s návrhom na vznesenie obvinenia Slovenky Evy Varholíkovej-Rezešovej. Prokuratúre zaslalo veliteľstvo polície Peštianskej župy po oboznámení sa s jeho obsahom. Žena čelila podozreniu z trestného činu spôsobenia dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu s následkom smrti viacerých osôb. Podľa vyšetrujúcich orgánov bolo dokázané, že vodička bola pri nehode pod vplyvom alkoholu; išlo o významný moment, pretože obhajoba tvrdila, že Eva V. si z fľaše vodky v aute odpila vplyvom šoku až po havárii.

17. mája 2013 - Okresná prokuratúra okolia Budína vzniesla obvinenie voči Slovenke Eve Varholíková-Rezešová. Žena je obvinená z trestného činu spôsobenia dopravnej nehody pod vplyvom alkoholu s následkom smrti viacerých osôb.

14. augusta 2013 - Slovenka Eva Varholíková-Rezešová začala popíjať alkohol už 20. augusta 2012 - deň pred tragickou haváriou. Vo vyšetrovacom spise je uvedené, že Slovenka začala popíjať pivo a víno už okolo poludnia. Vo výpovedi však uviedla, že z fľaše vodky, ktorú našli v aute, sa napila až po nehode, pretože bola veľmi rozrušená. Vzorky krvi od ženy odobrali dvakrát a vzorku moču raz. Tri odbery preukázali rôznu hladinu alkoholu, pričom táto hodnota každým odberom stúpala. Podľa interného lekára Istvána Kóczána to znamená, že sa alkohol postupne vstrebával v žalúdku. Vyšetrovanie potvrdilo, že v krvi vodičky bolo v čase nehody 1,5 promile alkoholu, čo je stav strednej opitosti.

27. augusta 2013 - Súdny proces so Slovenkou Evou Varholíkovou-Rezešovou sa začal v budove Súdu pre okolie Budapešti. Obvinená v úvode pojednávania odmietla vypovedať. Vyhlásila iba, že ani v jednom z dvoch bodov obžaloby sa necíti byť vinnou. Obvinenú predviedli do budovy súdu v putách príslušníci väzenskej stráže. V rámci úvodného dňa pojednávania vypovedali svedkovia a súdni znalci.

29. augusta 2013 - Vypočutím ďalších ôsmich svedkov pokračoval proces so Slovenkou Evou Varholíkovou-Rezešovou. Obhajca obvinenej Péter Novák navrhol ďalšiu expertízu, ktorá by prostredníctvom záznamu kamery z diaľnice vyvrátila obvinenie Evy Varholíkovej-Rezešovej z trestného činu ohrozenia cestnej premávky.

3. septembra 2013 - Vypočutím dopravných znalcov pokračoval proces so Slovenkou Evou Varholíkovou-Rezešovou na Súde pre okolie Budapešti.

5. septembra 2013 - Lekári urobili niekoľko chýb v procese zisťovania alkoholu v krvi Slovenky Evy Varholíkovej-Rezešovej. Na Súde pre okolie Budapešti vypočuli v rámci štvrtého dňa pojednávania dvoch lekárov a záchranára, ktorí sa po nehode na maďarskej diaľnici M3 stretli ako prví s obvinenou Slovenkou. Z výpovedí vyplynulo, že síce viaceré testy preukázali vyše jedného promile alkoholu v krvi Evy Varholíkovej-Rezešovej, dvaja lekári ale pri odbere krvi urobili viacero chýb. Prvý test, ktorý preukázal alkohol v organizme vodičky, urobil na mieste nehody policajt krátko po havárii.

Po prevoze Slovenky do nemocnice v Hatvane lekár nariadil najskôr röntgenové vyšetrenie, až potom jej odobral krv. Podľa sudkyne polhodinové zdržanie mohlo skomplikovať dokazovanie požitia alkoholu a viedlo k nepresnostiam. Jeden z ošetrujúcich lekárov vyhlásil, že pred odberom krvi a moču musel najskôr pacientku vyšetriť. V jej dychu necítil alkohol a správanie Slovenky bolo podľa jeho vyjadrenia konsolidované, aj keď tvrdila, že si nehodu nepamätá. Záchranár, ktorý zasahoval po nehode a previezol Evu V. do nemocnice, v správe uviedol, že síce jej dych nebol čistý, ale to mohlo byť spôsobené mnohými faktormi, napríklad aj zjedením cukríkov. Kvôli silnému dymu na mieste havárie to podľa jeho slov nebolo možné špecifikovať.

Exmanžel Evy Varholíkovej-Rezešovej Erik Fischer, ktorý mal vypovedať pred súdom, sa na pojednávanie nedostavil s odvolaním sa na zaneprázdnenosť. Sudkyňa nariadila jeho opätovné predvolanie spolu s ďalšími dvoma svedkami.

11. septembra 2013 - Ani štyria experti nevedeli na súdnom pojednávaní dokázať, že Slovenka Eva Varholíková-Rezešová spôsobila v auguste 2012 nehodu pod vplyvom alkoholu. To, že Slovenka pila alkohol, je fakt. Ale či pred haváriou, alebo až po nej - ako to tvrdí ona - nie je jasné. Matka Evy Varholíkovej-Rezešovej zaplatila v týchto dňoch pozostalým štyri milióny forintov (13.358 eur). Išlo iba o zálohu, príbuzní obetí si totiž chcú uplatniť nárok na odškodnenie v rámci občianskeho sporu po ukončení teraz prebiehajúceho trestnoprávneho sporu.

13. septembra 2013 - Vodič kamióna, ktorý je svedkom číslo šesť v pojednávaní kauzy dopravnej nehody Slovenky Evy Varholíkovej-Rezešovej, pred súdom v Budapešti vyhlásil, že niekoľko kilometrov pred haváriou vozidlo značky BMW so slovenským evidenčným číslom ohrozovalo v ľavom jazdnom pruhu pomalšie idúci malý fiat. Obhajca obvinenej Péter Novák zo záznamov diaľničnej kamery vyzdvihol skutočnosť, že fiat sa dvakrát priblížil k deliacej čiare vozovky bez použitia smerovky, čo síce neznamená, že v čase nehody nezapla smerovky, ale dokázať to bude možné iba veľmi ťažko.

25. septembra 2013 - Súd vytýčil ďalšie pojednávania. Súd okrem iného odmietol podanie obžaloby, ktoré sa týkalo žiadosti o novú lekársku expertízu. Súd tiež odmietol dve podania obhajoby, ktorá iniciovala zapojenie psychologického znalca do procesu a žiadala zverejnenie výpovede svedka Erika Fischera zo súdneho procesu na Slovensku v kauze umiestnenie dieťaťa obvinenej. Bývalého partnera obvinenej Fishera súd opäť predvolá vypovedať, v doterajšom priebehu procesu totiž súdnu výzvu neuposlúchol. Súd akceptoval požiadavku obhajoby, ktorá iniciovala ďalšiu technickú expertízu a rozhodol, že znalci musia vypracovať nový posudok s analýzou nehody.

21. októbra 2013 - Eva Varholíková-Rezešová neuháňala v osudnom čase po diaľnici M3 sama. Išiel totiž za ňou autom jej vtedajší druh Lukáš Trnovský, ktorý mohol byť od nej vzdialený zhruba 30 kilometrov. Vyplývalo zo zoznamu hovorov v mobilnom telefóne Evy V. Muž jej priebežne volal: otázkou je, či naháňačka zohrala úlohu v havárii. Žena od 03.48 h s ním hovorila vyše jednej minúty a pravdepodobne vedela, že ide za ňou. Z lokalizácie ďalších iniciovaných, ale Evou Varholíkovou-Rezešovou neprijatých hovorov, vyplynulo, že Trnovský mohol byť za ňou vzdialený zhruba 25 kilometrov.

29. októbra 2013 - Prezentovaním nových posudkov s analýzou nehody pokračovalo pojednávanie kauzy dopravnej nehody Slovenky Evy Varholíkovej-Rezešovej. Súd v rámci pojednávania vypočul znalcov po tom, čo v septembri akceptoval požiadavku obhajoby, ktorá iniciovala ďalšiu technickú expertízu. Súd nariadil vypracovanie nového posudku s analýzou nehody. Žiadosť o možnosť prepustenia na kauciu, prípadne uvalenie domácej väzby, ktorú predložila Slovenka Eva Varholíková-Rezešová, Okresný súd v Gödöllö zamietol. Ukončil sa proces dokazovania.

19. novembra 2013 - Obvinená tesne pred pojednávaním nečakane doplnila svoju výpoveď a vyhlásila, že bezprostredne pred nehodou bola náhle oslepená. Maďarský prokurátor považuje obvinenie Evy Varholíkovej-Rezešovej za vlaňajšiu dopravnú nehodu za dokázané. Vyplynulo to zo záverečnej reči obžaloby. Tvrdenia vo výpovedi Slovenky Evy Varholíkovej-Rezešovej nemožno vnímať ako dôkaz, pretože obsahujú množstvo nepravdepodobných vecí. Vyhlásil to v záverečnej reči právny zástupca pozostalých štyroch obetí nehody Ádám Hantos.




twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Redakcia Netky



Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies