Súd vyniesol konečný verdikt: Pistorius je vrah

NETKY.SK • 3 December 2015, 10:40 • 2 min
Súd vyniesol konečný verdikt: Pistorius je vrah

PRETÓRIA - Najvyšší odvolací súd Juhoafrickej republiky vo štvrtok rekvalifikoval trest paralympionika Oscara Pistoriusa z neúmyselného zabitia na vraždu. Účastníkovi OH 2012 v Londýne tak hrozí zvýšenie trestu na minimálne 15 rokov odňatia slobody nepodmienečne. Informovala agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Pistoriusa vlani odsúdili za to, že na Valentína 2013 zastrelil svoju priateľku Reevu Steenkampovú. Ten si doteraz v domácom väzení odpykával päťročný trest za neúmyselné zabitie, ktorý mu vtedy udelila Thokozile Masipová. Prokuratúra však tvrdila, že sudkyňa pochybila, keď ho oslobodila spod vraždy a žiadala o zmenu trestu.

 

Päťčlenný odvolací senát vo štvrtok vyhovel jej žiadosti. Jeho obhajcovia trvali na tom, že jeho čin bol posúdený správne a pôvodný trest by mal zostať v platnosti.

 

V tragický valentínsky deň vo februári 2013 zastrelil "Blade Runner" Steenkampovú štyrmi ranami cez zamknuté dvere kúpeľne v jeho dome a spôsobil jej smrteľné zranenia. Obhajoval sa tým, že si ju pomýlil so zlodejom. V októbri športovca s amputovanými dolnými končatinami po necelom roku strávenom za mrežami prepustili do domáceho väzenia.

 

"Je to ľudská tragédia Shakespearovských rozmerov," povedal sudca Eric Leach, keď začal čítať rozsudok. Masipová vlani uviedla, že štátnym prokurátorom sa nepodarilo preukázať úmysel, alebo "Dolus eventualis", právny koncept, ktorý sa vzťahuje na osobu nesúcu zodpovednosť za predvídateľné dôsledky svojich činov. Podľa neho môže súd v JAR usvedčiť osobu z vraždy, pokiaľ predpokladala možnosť, že jej činy spôsobia smrť, no napriek tomu v nich pokračovala.

 

"Za týchto okolností musel obvinený predpokladať, že ten, kto je za dverami toalety, môže zomrieť. Totožnosť obete nemá vplyv na jeho vinu," dodal Leach. Pistorius na pojednávaní chýbal, matka Steenkampovej June sedela v sieni.

 

Odvolací súd zároveň nariadil, že o konečnom treste pre Pistoriusa rozhodne Najvyšší súd v North Gauteng. Pistoriusova rodina sa pred ďalšími krokmi poradí so svojimi právnikmi, ktorí preskúmajú verdikt odvolacieho súdu. "Preštudujú rozhodnutie a budeme sa riadiť ich odporúčaniami ohľadom našich možností. Momentálne nebudeme situáciu ďalej komentovať," agentúra Reuters sprostredkovala stanovisko hovorkyne rodiny Anneliese Burgessovej.

 

Otec zastrelenej modelky povedal, že po rozsudku cítil pocit úľavy. "Je to veľká úľava. Mám pocit, že je to spravodlivé rozhodnutie," povedal Barry Steenkamp v krátkom rozhovore pre miestnu televíziu ANN7 predtým, ako sa rozplakal.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies