Sú vládne ekonomické opatrenia na minimalizáciu dopadov pandémie dostatočné?

NETKY.SK • 30 Marec 2020, 12:38 • 2 min
Sú vládne ekonomické opatrenia na minimalizáciu dopadov pandémie dostatočné?

Asociácia priemyselných zväzov Slovenskej republiky nevníma opatrenia na minimalizáciu ekonomických dopadov pandémie, ktoré v nedeľu predstavila vládna koalícia, ako dostatočné. Postoj asociácie odôvodnil generálny sekretár Andrej Lasz.

slovakia

left justify in out

Odmedzenie 200-tisíc eur na firmu je nedostačujúce

"V ohrození je životná úroveň obrovského množstva Slovákov a ich rodín. Len automobilový priemysel zamestnáva viac ako 175-tisíc zamestnancov," uviedol generálny sekretár APZ Andrej Lasz. Väčšina zahraničných a domácich firiem, ktoré zamestnávajú státisíce ľudí, sa podľa neho nezmestí do obmedzenia 200-tisíc eur na firmu. Ide o maximálnu sumu, ktorú môže dostať jedna firma na preplatenie miezd.

 

Očakáva sa zvýšenie miery nezamestnanosti
Mnoho z firiem sa podľa generálneho sekretára APZ v týchto chvíľach netají tým, že budú musieť masívne prepúšťať. "Nehovoríme len o automobilovom, ale aj strojárskom a elektrotechnickom priemysle," upozornil. Okolité krajiny, ktoré sú z pohľadu priemyslu našimi najväčšími konkurentmi, pristúpili podľa Lasza k záchrane firiem a ekonomiky omnoho razantnejšie. "Firmy, ktoré na Slovensku predurčujú stav exportu, rast či pokles HDP a odvádzajú najväčšie dane, ostali štátom nepovšimnuté. Dôsledky budú devastačné," skonštatoval. Od vlády očakáva, že v čo najkratšom čase zvolá opätovné rokovanie so zástupcami zamestnávateľov o vytvorení balíka opatrení aj na podporu veľkých podnikov a zamestnávateľov.

 

img

Volkswagen Slovakia

 

Proces žiadosti o pomoc by sa podľa AZZZ mal zjednodušiť
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) rozumie snahe vlády zaviesť čo najadresnejšie opatrenia. Obáva sa však toho, že rôznymi selekciami sa systém podpory ešte viac skomplikoval. "Je dôležité venovať sa popri ekonomickej pomoci aj zjednodušovaniu celého procesu podpory z hľadiska administratívy. Čím je systém podpory komplikovanejší, tým viac treba úradníkov na posudzovanie a vybavovanie žiadostí, čo môže firmám/živnostníkom oddialiť pomoc," uviedla hovorkyňa AZZZ Miriam Filová.

 

Je nutné prijať ďalšie opatrenia
V tejto prvej fáze podľa hovorkyne AZZZ nie sú riešené väčšie spoločnosti, ktoré tiež musia byť zatvorené a ktoré sú limitované práve maximálnymi hodnotami. "Maximálna suma, ktorú môže firma dostať na preplatenie miezd, je 200-tisíc eur," upozornila. Nárok na podporu veľkých firiem je tak podľa Filovej v tejto chvíli veľmi obmedzený. "Dane a odvody sú riešené taktiež len obmedzene a to formou odkladu, nie odpustenia," uviedla. Ako sa firmy s uvedenými opatreniami stotožnili, ukážu ich najbližšie kroky. "V tejto chvíli je dôležité pokračovať v urgentnom prijímaní ďalších opatrení, aby prepúšťanie, ktoré doteraz hrozilo, sa len neodsunulo na ďalší mesiac," dodala hovorkyňa AZZZ.

 

Vyjadrenie Republikovej únie zamestnávateľov
"Nakoľko nepoznáme presnejšie parametrické znenie jednotlivých opatrení je problematické s k nim vyjadriť," uviedol  tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták. RÚZ bude podľa neho požadovať čo najskoršiu realizáciu opatrení, podobných, ako boli implementované v okolitých krajinách. "Dôležité je, aby vláda nestratila dôveru zamestnávateľov. Vyzvali sme vládu k prijatiu zásadných opatrení na podporu hospodárstva a tým zamedzeniu masívneho nárastu nezamestnanosti na Slovensku," povedal. Podľa neho je potrebné, aby ministerstvá navrhované opatrenia úzko konzultovali so zamestnávateľskými organizáciami, pre posúdenie efektívnosti ich dopadov na hospodárstvo a zamestnanosť.

 

img

7 bodov na podporu slovenskej ekonomiky

 

Ako znejú aktuálne opatrenia?
Vláda v nedeľu zverejnila sedem základných opatrení na minimalizáciu ekonomických dopadov pandémie s názvom Prvá pomoc zamestnancom, firmám a SZČO. Štát bude preplácať povinne zatvoreným prevádzkam štyri pätiny hrubej mzdy zamestnancov a peniaze pošle aj firmám a živnostníkom, ktorých tržby v čase pandémie výraznejšie klesli. Zároveň poskytne bankové záruky za úvery pre firmy, predĺžil karanténnu OČR do konca karanténnych opatrení a odloží platby odvodov a preddavkov na daň z príjmov pri poklese tržieb. Umožní aj započítanie doteraz neuplatnenej straty. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka ide o hlavnú časť pomoci slovenskému hospodárstvu. V nasledujúcich dňoch by mali prísť ďalšie desiatky menších opatrení, ktoré majú za cieľ zjednodušiť život podnikateľov a zmierniť dopad pandémie na ich podnikanie. Viac o opatreniach sa dozviete v článku "Vláda pripravila prvé rýchle opatrenia na pomoc slovenskej ekonomike"twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies