Štefanec: Musíme lepšie vyberať dane, nie zavádzať nové

NETKY.SK • 10 December 2013, 15:15 • 2 min
Štefanec: Musíme lepšie vyberať dane, nie zavádzať nové

BRATISLAVA - Slovensko by potrebovalo lepší výber existujúcich daní a nie zavádzanie nových. V dnešnej parlamentnej rozprave k návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok to povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

slovakia

left justify in out

"Čísla evidentne naznačujú, že v priamych daniach máme problém. Výber priamych daní utrpel najmä zrušením rovnej dane a tým, že sa postavili na neúmerne vysokú úroveň," skonštatoval Štefanec, podľa ktorého si vláda nakoniec priznala, že zvýšenie dane z príjmov pre právnické osoby na 23 % bolo príliš vysoké. Aj zníženie o jeden percentuálny bod na 22 % je však podľa neho stále nedostatočné. 

"Na druhej strane zavádzame novú daň, ktorá škodí a likviduje najmä malých podnikateľov," povedal Štefanec. "Očakávania z tejto novej dane na úrovni 112 mil. eur na budúci rok sú zrejme prehnané, o čom svedčí už aj znížený odhad ministerstva financií zhruba o 10 až 12 miliónov, ale aj vyjadrenia Národnej banky Slovenska," dodal podpredseda SDKÚ-DS. 

Argumentáciu ministerstva financií, ktoré chce zavedením daňových licencií bojovať proti daňovým únikom, považuje Štefanec za chybnú. "Táto argumentácia znamená, že uplatňujeme princíp kolektívnej viny. A opäť budú tí slušní doplácať na tých, ktorí sú neporiadni. Je to niečo také, ako keby na začiatku roka policajti dali všetkým pokuty a povedali, že každý vodič je potenciálny hriešnik, ktorý môže urobiť priestupok, tak všetci dostanete pokuty. Veď to je predsa absurdné, to je nezmyselné," uzavrel Štefanec. 

Poslankyňa Helena Mezenská (OĽaNO) označila návrh štátneho rozpočtu za podvod. "Toto totiž nie je skutočná konsolidácia, ale kamufláž," povedala. Podľa Mezenskej rozpočet rieši opatrenia na šetrenie úplne naopak, ako by mal. "V oblastiach, kde treba posilniť kapacity, ako je školstvo, zdravotníctvo, životné prostredie, sa štát chystá znižovať zdroje. Naopak, viac podporiť chce bezpečnostné zložky a štátny byrokratický aparát," uzavrela Mezenská. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies