Ste v prírode a stretnete zubora. Viete ako správne zareagovať na toto impulzívne zviera?

NETKY.SK • 6 Apríl 2025, 18:03 • 2 min
Ste v prírode a stretnete zubora. Viete ako správne zareagovať na toto impulzívne zviera?

slovakia

left justify in out

Zubry majú výborný periférny zrak, takže akékoľvek prudké gestá si môžu všimnúť a považovať ich za provokáciu. Neznášajú očný kontakt a nevyvolať v nich agresiu je mimoriadne náročné, my vám však prezradíme ako na to.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Stretnutie so zubrom vo voľnej prírode môže byť jedinečný zážitok, ale zároveň aj potenciálne nebezpečná situácia. Zubor, najväčší suchozemský cicavec Európy, je majestátne, no zároveň silné a nepredvídateľné zviera. Ako sa teda správne zachovať, ak sa ocitnete zoči-voči tomuto mohutnému bylinožravcovi?

Zachovajte pokoj a nepanikárte

Prvou a najdôležitejšou zásadou pri stretnutí so zubrom je udržať si chladnú hlavu. Náhly pohyb, kričanie alebo rýchly útek môžu zviera zbytočne podráždiť a spôsobiť, že sa bude cítiť ohrozené.

Hoci zubor nie je prirodzeným predátorom a vo všeobecnosti sa snaží vyhýbať ľuďom, môže reagovať agresívne, ak sa cíti zahnaný do kúta alebo prekvapený.

Pokojná myseľ vám umožní lepšie vyhodnotiť situáciu a zvoliť správnu reakciu. Dýchajte pomaly a rovnomerne, aby ste sa upokojili. Vyhnite sa prudkým gestám, ktoré by mohli vyvolať obranný inštinkt zvieraťa. Nezabúdajte, že zubry majú vynikajúci zrak a čuch – ak vycítia neistotu alebo strach, môžu sa cítiť ohrozene a začať sa správať nepredvídateľne.

Ak cestujete v skupine, zostaňte spolu a nehýbte sa chaoticky. Organizované správanie môže zubor vnímať ako menej hrozivé a bude sa snažiť vyhnúť kontaktu. Ak máte pri sebe turistické paličky alebo iné predmety, držte ich pri tele a nepoužívajte ich na mávanie alebo gestikuláciu, aby ste zbytočne nevyprovokovali reakciu.

 

Stretnutie so zubrom vo voľnej prírode môže byť jedinečný zážitok, ale zároveň aj potenciálne nebezpečná situácia.
Stretnutie so zubrom vo voľnej prírode môže byť jedinečný zážitok, ale zároveň aj potenciálne nebezpečná situácia.
Zdroj: zoobratislava.sk

Dodržujte bezpečnú vzdialenosť

Odborníci odporúčajú zachovať od zubra minimálnu vzdialenosť aspoň 50 metrov. Ak sa však nachádzate v jeho prirodzenom prostredí, napríklad v rezervácii alebo v lese, odporúča sa ešte väčší odstup.

V prípade, že sa k vám zubor začne približovať, neotáčajte sa mu chrbtom a pomaly sa vzďaľujte bokom, pričom ho majte stále na očiach.

Zubry sú veľmi silné a v prípade ohrozenia môžu reagovať rýchlo a nepredvídateľne. Ak si nie ste istí, či je vaša vzdialenosť dostatočná, radšej ustúpte ešte o niekoľko krokov. Väčšina stretnutí končí bezpečne práve preto, že ľudia dodržali rešpektujúci odstup a vyhli sa akémukoľvek provokatívnemu správaniu.

Ak sa ocitnete v situácii, keď zubor začne pomaly kráčať vaším smerom, je dôležité neukázať strach a neutečieť. Namiesto toho sa pomaly presúvajte do strany a snažte sa vytvoriť medzi sebou a zubrom prirodzenú prekážku, ako je strom, skala alebo krovie. Takéto bariéry môžu pomôcť odradiť zviera od ďalšieho priblíženia.

Zvlášť opatrní buďte v období párenia (september – október) a v čase, keď samice chránia svoje mláďatá. V týchto obdobiach môžu byť zubry agresívnejšie a citlivejšie na akékoľvek vnímané hrozby.

Nepozerajte sa mu priamo do očí

Priamy očný kontakt môže zubor vnímať ako výzvu alebo ohrozenie. Najlepšou stratégiou je pokojné správanie a pomalé pohyby, ktoré zviera nevyhodnotí ako hrozbu. Ak sa pohnete príliš rýchlo alebo sa budete pozerať zubrovi priamo do očí, môže si to vysvetliť ako agresívne správanie. Namiesto toho skloňte pohľad a pomaly sa od neho vzďaľujte, pričom sledujte jeho pohyby periférnym videním.

Ak si všimnete, že zubor začne reagovať nervózne, napríklad hrabaním do zeme alebo kývaním hlavou, okamžite prestaňte s akýmkoľvek pohybom a počkajte, kým sa situácia upokojí. Zubry majú výborný periférny zrak, takže akékoľvek prudké gestá si môžu všimnúť a považovať ich za provokáciu. Pomaly sa od neho vzďaľujte bokom, aby ste nevzbudili dojem, že sa pripravujete na útok alebo útek.

Priamy očný kontakt môže zubor vnímať ako výzvu alebo ohrozenie. Najlepšou stratégiou je pokojné správanie a pomalé pohyby.
Priamy očný kontakt môže zubor vnímať ako výzvu alebo ohrozenie. Najlepšou stratégiou je pokojné správanie a pomalé pohyby.
Zdroj: Facebook/Zubria zvernica Topoľčianky/Lesy SR

Pozor na varovné signály

Zubry môžu vysielať varovné signály, ktoré naznačujú, že sa cítia ohrozené alebo podráždené. Ak zubor hrabe kopytami do zeme, znamená to, že sa stáva nervóznym a pripravuje sa na možný útok. Kývanie hlavou zo strany na stranu naznačuje, že zviera vyhodnocuje situáciu a môže sa snažiť zastrašiť neželaného návštevníka. Hlasné fŕkanie alebo fučanie je jasným varovaním, že zubor sa necíti komfortne a je pripravený brániť sa.

Ak zubor urobí niekoľko krátkych krokov vaším smerom a zastaví sa, testuje vašu reakciu – to môže byť posledná výstraha pred prípadným útokom.

Pokiaľ spozorujete akékoľvek z týchto varovných signálov, je najvyšší čas začať sa pomaly vzďaľovať. Nevystavujte zubra zbytočnému stresu a dajte mu dostatok priestoru, aby sa mohol prirodzene stiahnuť bez pocitu ohrozenia.

Nikdy sa k zubrovi nepribližujte

Aj keď môže byť lákavé spraviť si bližšiu fotografiu alebo skúsiť zviera prilákať jedlom, takáto situácia môže skončiť veľmi zle. Zubry sú divoké zvieratá a môžu nečakane zareagovať, ak sa cítia ohrozené. Navyše, kŕmenie zubrov narúša ich prirodzené správanie a môže spôsobiť ich väčšiu závislosť na ľudskej prítomnosti. Zubor si môže navyknúť na ľahký prísun potravy a stratiť plachosť voči ľuďom, čo vedie k vyššiemu riziku nebezpečných interakcií.

Okrem toho, niektoré druhy potravy, ktoré ľudia ponúkajú, môžu byť pre zubrov nevhodné a poškodiť ich tráviaci systém. Pokiaľ zbadáte zubra, ktorý sa pohybuje blízko ľudí v očakávaní potravy, neodporúča sa žiadny kontakt. Radšej sa od zvieraťa vzdiaľte a oznámte situáciu správcovi rezervácie alebo príslušným úradom ochrany prírody.

Pokiaľ sa zubor rozhodne zaútočiť, máte len veľmi málo času na reakciu.
Pokiaľ sa zubor rozhodne zaútočiť, máte len veľmi málo času na reakciu.
Zdroj: blog.nature.org

Ako sa zachovať pri útoku?

Pokiaľ sa zubor rozhodne zaútočiť, máte len veľmi málo času na reakciu. V takom prípade sa pokúste čo najrýchlejšie dostať za akúkoľvek prirodzenú prekážku, ako je strom, veľký kameň alebo husté krovie. Tieto bariéry môžu pomôcť spomaliť alebo úplne zastaviť útok.

V situácii kedy nie je možné ukryť sa za pevný objekt, pokúste sa zmeniť smer úteku. Zubry sú rýchle, ale menej obratné pri prudkých zmenách smeru, takže kľučkovanie môže zvýšiť vašu šancu na únik. Behanie do kopca alebo cez hustý terén môže byť výhodné, pretože zubor v takýchto podmienkach stráca rýchlosť.

Ak vás zubor zhodí na zem, chráňte si hlavu a krk rukami, stočte sa do klbka a nehýbte sa. Zubry často útočia krátko a po chvíli strácajú záujem o nehybný objekt. Aj keď môže byť ťažké ostať pokojný, ak prestanete klásť odpor, existuje vyššia šanca, že útok ustane.

V prípade, že ste v oblasti s vysokou pravdepodobnosťou stretu so zubrami, je dobré mať so sebou ochranný sprej proti veľkým zvieratám. Tento sprej môže v kritickej situácii pomôcť odvrátiť útok, ale musí byť použitý v správny moment a zo správnej vzdialenosti.


Zdroj článku: edition.cnn.com, wcs.org, bison.org, nps.org. Foto: YT/fstoppers.co/abcnews.go.com


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies