Štátnym tajomníkom navrhujú autá do hodnoty 48 tisíc eur

NETKY.SK • 8 December 2014, 13:53 • 2 min
Štátnym tajomníkom navrhujú autá do hodnoty 48 tisíc eur

BRATISLAVA - Štátnym tajomníkom či vedúcim služobných úradov na ministerstvách od začiatku budúceho roka zrejme auto drahšie ako 48 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty nekúpia.

slovakia

left justify in out

Navrhuje to rezort financií v nariadení vlády o limitoch výdavkov na obstaranie osobných automobilov štátnymi rozpočtovými organizáciami a štátnymi príspevkovými organizáciami. Nariadenie rozdeľuje limity do piatich kategórií podľa služobného postavenia užívateľov motorových vozidiel.

 

Najvyššia kategória je ohraničená spomínanou sumou 48 tis. eur a okrem štátnych tajomníkov a vedúcich služobných úradov ministerstiev sem patrí vedúci Úradu vlády SR, riaditeľ Národného bezpečnostného úradu, predsedovia ostatných ústredných orgánov štátnej správy, podpredsedovia Ústavného súdu SR, predseda a podpredsedovia Najvyššieho súdu SR, predseda a podpredsedovia Súdnej rady SR, predseda a podpredsedovia Najvyššieho kontrolného úradu SR, verejný ochranca práv a prezident finančnej správy. 

 

Ďalšia kategória by mala mať limit na nákup služobných vozidiel na úrovni 43 tis. eur. Táto hranica by mala platiť pre nákup automobilov pre podpredsedov ostatných ústredných orgánov štátnej správy, vedúcich úradov ústredných orgánov štátnej správy, predsedov krajských súdov, krajských prokurátorov, prednostov okresných úradov v sídle kraja a vedúcich kancelárií prezidenta SR, Národnej rady SR, Ústavného súdu SR, Súdnej rady SR a verejného ochrancu práv. 

 

O stupeň nižším limitom pre nákup služobných motorových vozidiel v štátnej správe bude hranica 30 tis. eur. Tá by mala platiť pre generálnych riaditeľov a riaditeľov sekcií ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy, predsedov okresných súdov, okresných prokurátorov a prednostov okresných úradov mimo sídla kraja. Nasleduje limit 20 tis. eur pre riaditeľov štátnych rozpočtových organizácií, štátnych príspevkových organizácií a preddavkových organizácií okrem riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Najnižší limit na úrovni 12 tis. eur by mal platiť pre automobily pre ostatných zamestnancov štátnych rozpočtových organizácií a štátnych príspevkových organizácií okrem generálneho prokurátora. 

 

Návrh nariadenia predkladá ministerstvo financií na základe novely zákona o rozpočtových pravidlách, ktorú schválili poslanci na predchádzajúcej októbrovej parlamentnej schôdzi. Podľa tejto novely limity pre nákupy vozidiel v rámci štátnej správy stanoví vláda nariadením. Ním sa tiež nahradí doterajšie uznesenie vlády limitujúce nákupy motorových vozidiel ešte z roku 2001. Pre porovnanie, v ňom mali štátni tajomníci limity na služobné automobily ešte v slovenských korunách v objeme 2 mil. korún. V prepočte konverzným kurzom to predstavovalo takmer 66,4 tis. eur. 

 

Limity na služobné automobily sa nebudú uplatňovať pri všetkých nákupoch vozidiel v štátnej správe. Výnimkou bude obstarávanie špeciálnych osobných automobilov potrebných napríklad pre zaistenie bezpečnosti osôb a ochrany diplomatických misií. Taktiež sa nebudú vzťahovať na automobily so špeciálnou výbavou pre policajný zbor, pre plnenie úloh hasičského a záchranného zboru, spravodajských a informačných služieb, úloh ozbrojených síl, zabezpečenie prepravy zahraničných delegácií a pre sanitné vozidlá. 

 

Súčasťou nariadenia je pritom aj odporúčanie zaviesť rovnaké limity aj do interných smerníc pre ďalšie subjekty verejnej správy, vrátane Sociálnej poisťovne, Všeobecnej zdravotnej poisťovne či samosprávy. Minister financií Peter Kažimír už totiž pri rokovaní o zmene zákona o rozpočtových pravidlách v parlamente avizoval, že vládnym nariadením nákupy automobilov v rámci celej verejnej správy môcť obmedziť nebudú. Kabinet má totiž priamy dosah iba na hospodárenie orgánov štátnej správy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies