Štátny tajomník rezortu kultúry Maruška sa zúčastnil medzinárodnej konferencie o obnove kultúrneho sektora Ukrajiny

NETKY.SK • 11 Jún 2024, 10:19 • 2 min
Štátny tajomník rezortu kultúry Maruška sa zúčastnil medzinárodnej konferencie o obnove kultúrneho sektora Ukrajiny

V dňoch 6. až 7. júna 2024 sa štátny tajomník Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Mário Maruška, zúčastnil medzinárodnej konferencie pod názvom „Smerom k obnove kultúrneho sektora Ukrajiny“. Podujatie, ktoré sa uskutočnilo v Litve, bolo organizované Litovskou republikou v spolupráci s Ukrajinou a v partnerstve s UNESCO.

slovakia

left justify in out

Hlavným cieľom konferencie bolo zvýšiť globálne povedomie o negatívnych dôsledkoch vojny na ukrajinský kultúrny sektor a posilniť medzinárodnú podporu na stabilizáciu a obnovu Ukrajiny, vrátane poskytovania núdzovej pomoci pre najviac postihnuté kultúrne objekty a regióny.

Konferencia bola rozdelená do dvoch hlavných sekcií. Prvá časť sa sústredila na hodnotenie dopadov vojny na kultúrny sektor Ukrajiny a prezentáciu aktualizovaného akčného plánu pre ukrajinskú kultúru.

Druhá časť bola vedená litovským ministrom kultúry Simonasom Kairysom. Poskytla platformu pre predstaviteľov kultúrnych rezortov na diskusiu o doterajších a plánovaných aktivitách, ako aj na oznámenie konkrétnych záväzkov jednotlivých krajín voči obnove ukrajinského kultúrneho sektora.

Štátny tajomník Maruška využil príležitosť na výmenu informácií a skúseností so zástupcami kultúrnych rezortov členských štátov Európskej únie a Japonska. Tieto stretnutia prispeli k nadviazaniu nových partnerstiev, ktoré môžu podporiť ďalší rozvoj globálnych kultúrnych iniciatív.

„Verím, že koordinované úsilie a iniciatívy jednotlivých štátov budú úzko zosúladené s potrebami a prioritami Ukrajiny, čo nám umožní významne prispieť k obnove ukrajinskej kultúry,“ uviedol Maruška. Pri tejto príležitosti odovzdal litovskému ministrovi kultúry ručne vyrobenú šálku zdobenú tradičnými slovenskými motívmi, ako symbol kultúrneho spojenia medzi oboma národmi.

Záver konferencie bol venovaný prijatiu Vilniuskej výzvy na akciu pre obnovu kultúrneho sektora Ukrajiny. Tento dokument zdôrazňuje potrebu integrovať kultúrny sektor medzi hlavné priority stabilizácie, obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny, vrátane zabezpečenia trvalo udržateľného povojnového rozvoja.

Konferencia vo Vilniuse zároveň stanovila východiskové body pre nadchádzajúcu Konferenciu o obnove Ukrajiny, ktorá sa uskutoční 11. až 12. júna 2024 v Berlíne.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: MK SR, Foto: MK SR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies