SPPK zaslala premiérke otvorený list o kritickej situácii v agrosektore

NETKY.SK • 29 September 2010, 11:52 • 2 min
SPPK zaslala premiérke otvorený list o kritickej situácii v agrosektore

SPPK zaslala premiérke otvorený list o kritickej situácii v agrosektore

slovakia

left justify in out

img

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) zaslala predsedníčke vlády SR Ivete Radičovej otvorený list o aktuálnej kritickej situácii v agropotravinárskom komplexe a nevyhnutnosti jej riešenia.
"Považujeme za nevyhnutné upozorniť Vás, že roľníci patria medzi komunity najviac postihnuté tohtoročnými povodňami a záplavami. Napriek tomu však vláda nevyčlenila na ich odškodnenie žiadne mimoriadne zdroje nad rámec rozpočtovej kapitoly Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja (MPŽPRR) SR a spolieha sa iba na jej vnútornú reštrukturalizáciu," konštatuje SPPK v otvorenom liste, ktorý prezentoval na dnešnej tlačovej besede šéf komory Vladimír Chovan.
"Upozorňujeme, že pôdohospodársky rezort predbežne prostredníctvom satelitných snímok vyčíslil rozsah škôd v prvovýrobe na približne 54 miliónov eur, ale keďže do tohto zisťovania neboli zahrnuté všetky postihnuté plochy a plodiny, skutočný rozsah škôd v poľnohospodárstve bol preto vyšší," povedal Chovan.
Podľa jeho slov SPPK na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR predkladala v spolupráci s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) viacero návrhov na riešenie súčasnej zložitej situácie, ktoré však vláda odmietla.
SPPK ako súčasť AZZZ sa okrem individuálnych pripomienok k jednotlivým návrhom daňových zákonov priklonila aj ku kompromisnému návrhu na prípadné zvýšenie DPH o 2 percentuálne body, a to z 19 % na 21 % s tým, že by nebolo potrebné zasahovať do ostatných daní. O tejto iniciatíve je podľa SPPK potrebné vážne rokovať.
"Jej prijatie by totiž umožnilo rozložiť daňovú záťaž plošne do sektora spotreby a nezaťažovať určité odvetvia ekonomiky vyšším daňovým zaťažením a tým aj umelým zhoršovaním ich konkurenčnej schopnosti," dodal.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies