BRATISLAVA - Spotrebitelia naďalej preferujú dovážanú zeleninu, ktorá dominuje na slovenskom trhu.
Pokiaľ v okolitých krajinách dosahuje podiel len 20 až 30 %, v SR je to až 60 % oproti podielu slovenských agropotravinárskych produktov.
Úroveň kvality dovážanej zeleniny je hlavným súperom pre domácich pestovateľov. Sebavedomie im však dodáva narastajúci počet zákazníkov, ktorí na pultoch vyhľadávajú slovenskú značku. "Keďže má pestovanie zeleniny na Slovensku dlhú tradíciu, chceme ju spoločne obnoviť a vrátiť ju vo vyššom zastúpení na pulty," povedal podpredseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska Michal Šula.
Kvalita a čerstvosť slovenskej zeleniny je nepopierateľná už len z časového hľadiska. V porovnaní so zahraničnými producentmi dokážu slovenskí pestovatelia od momentu zberu zeleniny dodať ju na pulty za neporovnateľne kratší čas. To je jedna zo záruk čerstvosti. Ani tento fakt však nie je postačujúcim atribútom voči dovážanej zelenine.
Ďalším zásadným faktorom je nastavenie cien, ktoré si v prípade dovážanej zeleniny zo zahraničia vedia obchodné reťazce dohodnúť samostatne a výhodnejšie. Daná skutočnosť značne znevýhodňuje domáce produkty. "Pre podporu našich producentov a ich výrobkov je nutná intenzívnejšia komunikácia s obchodnými reťazcami, štátnou správou a samosprávou. Čaká nás neľahká cesta. No je tu silná vôľa veci riešiť jednak zo strany pestovateľov, ale aj zo strany štátu," dodal Šula.
V Poľsku podľa zväzu pomohol práve štát domácim producentom systémom štátnej podpory, nastavením rovnakých pravidiel, legislatívnym rámcom. Zväz chce byť aj zdrojom informácií, poradcom pri možnostiach rôznych foriem podpôr, ako napríklad pri získaní investičných a neinvestičných podpôr z Programu rozvoja vidieka a podobne.
Zväz chce dosiahnuť, aby prvou voľbou pre spotrebiteľov bola domáca produkcia zeleniny. Preto je dôležité, aby v čase, keď slovenskí pestovatelia majú vlastnú produkciu, obchodné reťazce nakupovali zeleninu prioritne od nich. Pestovatelia veria, že naštartované aktivity zainteresovaných strán budú v konečnom dôsledku pozitívnym krokom k ochrane, podpore, stabilizácii domácich producentov a ich výrobkov na Slovensku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies