Spoločnosť SpaceX spustila štvrtý letový test Starship

NETKY.SK • 6 Jún 2024, 18:09 • 2 min
Spoločnosť SpaceX spustila štvrtý letový test Starship

LOS ANGELES - Americká spoločnosť SpaceX sa zameriavala na štvrtok 6. júna na štvrtý letový test svojej obrovskej rakety Starship. 120-minútové testovacie okno sa otvára o 7:00 stredoeurópskeho času zo zariadenia spoločnosti Starbase v americkom štáte Texas.

slovakia

left justify in out

SpaceX mal v marci tretí letový test lode Starship, ale spoločnosť stratila komunikáciu s vozidlom skôr, ako sa dostalo na plánované miesto v Indickom oceáne.

Spoločnosť uviedla, že tretí letový test urobil obrovský pokrok smerom vpred vďaka spoľahlivým opakovane použiteľným raketám. Test dokončil niekoľko vzrušujúcich prvenstiev, vrátane prvého návratu hviezdnej lode z vesmíru, vôbec prvého otvorenia a zatvorenia dverí užitočného nákladu lode vo vesmíre a úspešnej demonštrácie prenosu paliva.

Let môžete sledovať aj so slovenským komentárom na YouTube kanáli Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. Počas letu SpaceX ráta so zhruba polhodinovým výpadkom signálu u obrazu počas toho ako Starship oblietava Zem.

Štvrtý letový test sa zameria od dosiahnutia obežnej dráhy až po preukázanie schopnosti vrátiť sa a znovu použiť Starship a Super Heavy, uviedla SpaceX. Primárnymi cieľmi bude vykonať pristávacie "burnout" a mäkké "splashdown" v Mexickom zálive s posilňovačom Super Heavy a dosiahnutie kontrolovaného vstupu hviezdnej lode.

Let 4 pôjde po podobnej trajektórii ako predchádzajúci letový test, pričom podľa SpaceX bude Starship zameraná na pristátie v Indickom oceáne.

 

Aj neúspechy sú dôležité

Počas predchádzajúceho testu raketa zlyhala práve vo fáze hladkého návratu. Loď Starship počas návratu vo výške 65 km na Zemou stratila spojenie. Išlo o dôsledok toho, že okolo rakety sa sformoval oblak plazmy, ktorý blokoval spojenie.

Avšak po dostatočnom zbrzdení rakety sa spojenie malo obnoviť. Čo sa nepodarilo a loď sa nad Indickým oceánom rozpadla. Celý test bol tak považovaný za neúspešný.

Prvý test raketa podstúpila v apríli minulého roku a trval ešte kratšie. Raketa explodovala po 4 minútach dôsledkom toho, že sa nepodarilo oddeliť prvý stupeň od druhého.

Druhý test sa uskutočnil v novembri roku 2023. Raketa vtedy vybuchla už po 8 minútach od štartu počas vypúšťania tekutého kyslíka. Išlo o nespotrebované palivo.

Raketa Starship zohráva kľúčovú úlohu pri rozvoji pilotovaných letov do vesmíru. Ide o najvýkonnejšiu raketu súčasnosti a skonštruovaná bola za účelom letu na Mars.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Xinhua, SME, Živé.sk, Foto: Xinhua / SpaceX
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies