MOSKVA/BAJKONUR – V čase, keď je geopolitické napätie medzi Spojenými štátmi a Ruskom na vrchole, vesmír ukazuje, že spolupráca medzi národmi je stále možná. V utorok sa americký astronaut Jonny Kim spolu s dvoma ruskými kozmonautmi Sergejom Ryžikovom a Alexejom Zubrickým úspešne dostali na palubu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
Trojčlenná posádka vyštartovala na palube lode Sojuz MS-27, ktorá odštartovala z prenajatého kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane presne podľa plánu. Po necelých troch a pol hodinách sa loď bezpečne spojila s ISS.
Misia v mene vedy aj mieru
Posádka strávi na ISS približne osem mesiacov, počas ktorých vykoná 50 vedeckých experimentov. NASA uviedla, že astronaut Kim bude viesť výskumy a technologické demonštrácie, ktoré majú pomôcť pripraviť budúce misie do vesmíru a zároveň priniesť prínosy aj obyvateľom Zeme.
Jonny Kim, pôvodom z Los Angeles, je nielen astronaut, ale aj veliteľporučík amerického námorníctva, pilot a vojenský lekár – výnimočná kombinácia schopností, ktoré sa vo vesmíre zídu.
Spolupráca na orbite aj v tieni vojny
Zatiaľ čo na Zemi prebieha konflikt a sankcie proti Rusku narušili množstvo medzinárodných spoluprác, vesmír zostáva jedným z posledných miest, kde USA a Rusko spolupracujú bez prerušenia.
Ruská vesmírna agentúra Roscosmos pripomenula, že misia Sojuz MS-27 prichádza v čase, keď sa oslavuje 80. výročie konca druhej svetovej vojny – symbolický detail zdobiaci raketu.
História aj budúcnosť vesmírnych partnerstiev
Podľa ruského investičného splnomocnenca Kirilla Dmitrieva je táto misia pokračovaním tradície spoločných letov, ktorá sa začala v roku 1975, keď sa v rámci misie Apollo-Sojuz prvýkrát stretli americkí a sovietski astronauti vo vesmíre a podali si tam ruku – symbol mieru uprostred studenej vojny.
Dmitriev tiež naznačil, že Rusko by mohlo poskytnúť jadrovú elektráreň pre budúcu misiu na Mars, ktorú plánuje Elon Musk so SpaceX.
Ruský vesmírny program v novom smerovaní
Hoci sa ruský vesmírny program v posledných rokoch borí s nedostatkom financií, korupciou a technickými zlyhaniami (ako zrútenie sondy Luna-25 v roku 2023), Moskva sa snaží oživiť svoj vplyv vo vesmíre aj prostredníctvom spolupráce s Čínou.
Plánom Ruska je tiež vytvoriť vlastnú orbitálnu stanicu, ktorej prvé moduly by mali odštartovať už v roku 2027.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies