Spojené štáty a Kuba sa dohodli na obnovení pravidelných komerčných letov

NETKY.SK • 18 December 2015, 08:15 • 2 min
Spojené štáty a Kuba sa dohodli na obnovení pravidelných komerčných letov

WASHINGTON - Spojené štáty a Kuba sa dohodli na obnovení pravidelných komerčných letov medzi týmito dvoma krajinami. Oznámilo to dnes americké ministerstvo zahraničných vecí.

slovakia

left justify in out

Obe strany dosiahli porozumenie v stredu na schôdzke vo Washingtone, ktorá sa konala v predvečer prvého výročia vyhlásenia prezidentov Baracka Obamu a Raúla Castra o obnovení diplomatických vzťahov medzi USA a Kubou - bývalými rivalmi z čias studenej vojny.

 

Dohoda, ktorej predchádzali mesiace rokovaní a vyjednávaní, povoľuje americkým leteckým spoločnostiam predávať na svojich weboch letenky na Kubu. Týmto opatrením sa však podľa Reuters nekončí platnosť amerického turistického embarga uvaleného na Kubu. Cestovatelia z USA musia pri návšteve tohto karibského ostrova i naďalej spĺňať najmenej jedno z 12 kritérií, ako je napríklad kubánsky pôvod alebo participácia na vzdelávacích zájazdoch či novinárskych aktivitách.

 

Termín oficiálneho podpisu dohody o leteckej doprave USA ani Kuba nateraz neurčili.

 

Rezort americkej diplomacie pre agentúru AP spresnil, že v dôsledku tejto historickej dohody bude možné zvýšiť počet pravidelných letov medzi USA a Kubou na 30 denne, čo predstavuje viac ako zdvojnásobenie oproti súčasnému stavu. Dohoda však neráta s letmi, ktoré by zabezpečovali americké či kubánske štátne aerolínie.

 

Leteckú dopravu medzi Spojenými štátmi a Kubou v súčasnosti zabezpečujú charterové lety prevádzkované americkými leteckými spoločnosťami.

 

Washington a Havana minulý týždeň oznámili, že po 52 rokoch obnovia aj priame poštové spojenie.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies