Spávanie s plyšovými hračkami v dospelosti nie je slabosť. Vedci potvrdili prekvapivé výhody

NETKY.SK • 13 Apríl 2025, 10:04 • 2 min
Spávanie s plyšovými hračkami v dospelosti nie je slabosť. Vedci potvrdili prekvapivé výhody

slovakia

left justify in out

Podľa prieskumu portálu Sleep.com, až 40 % dospelých Američanov priznalo, že buď stále vlastní svoju detskú hračku, alebo s nejakým plyšovým zvieraťom aktívne spí.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Aj keď sa plyšové hračky často spájajú s detstvom, čoraz viac dospelých ľudí priznáva, že s nimi stále spáva. A odborníci tvrdia, že to vôbec nie je zlé – práve naopak.

Symbol bezpečia

Hoci si to možno neuvedomujeme, ľudská potreba bezpečia a pohodlia sa nemení s vekom – len sa menia formy, ako si ich zabezpečujeme. U detí je to cumlík, deka či plyšák. U dospelých to môže byť pohár vína, rutina pred spaním alebo práve... plyšová hračka.

Podľa psychológov pôsobia tieto objekty ako tzv. „prechodové objekty“, koncept zavedený britským psychoanalytikom Donaldom Winnicottom v 50. rokoch. Prechodový objekt pomáha jednotlivcovi vytvárať most medzi pocitom bezpečia pri matke a nezávislosťou vo svete. Plyšová hračka teda nie je len sentiment, ale symbol emocionálnej istoty.

Mozog nerozlišuje medzi reálnym a symbolickým bezpečím – ak niečo vnímame ako zdroj pokoja, aktivujú sa centrá pre pohodlie, uvoľnenie a pokojný spánok.

Prítomnosť mäkkého objektu môže fyzicky znížiť aktivitu sympatického nervového systému, teda časti nervovej sústavy zodpovednej za stresové reakcie (napr. zrýchlený tep, napäté svaly, plytké dýchanie). Mäkkosť, dotyk a pocit "objatia" totiž signalizujú telu, že je v bezpečí – podobne ako fyzická blízkosť iného človeka.


Prítomnosť mäkkého objektu môže fyzicky znížiť aktivitu sympatického nervového systému.
Prítomnosť mäkkého objektu môže fyzicky znížiť aktivitu sympatického nervového systému.
Zdroj: today.com

Mnohí ľudia, ktorí žijú sami alebo trpia úzkosťou, si prirodzene hľadajú náhradu za pocit objatia. Plyšové hračky poskytujú práve to – neinvazívnu, ale emocionálne nabitú prítomnosť.

Redukcia stresu a úzkosti

V dnešnom svete je stres takmer neoddeliteľnou súčasťou života – od pracovného vyťaženia cez spoločenský tlak až po neustále digitálne rozptýlenie. Mnoho ľudí preto hľadá jednoduché, dostupné a nenáročné spôsoby, ako si psychicky uľaviť. Prekvapivo účinným nástrojom môže byť práve plyšová hračka.

Plyšáci totiž nevytvárajú len ilúziu bezpečia – reálne tlmia fyziologické prejavy stresu. Ako vysvetľuje CNN, mäkký dotyk a kontakt s niečím príjemným aktivujú tzv. parasympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za upokojenie organizmu po strese. Spomaľuje sa tepová frekvencia, dýchanie sa prehlbuje a uvoľňujú sa svaly.

Kontakt s plyšovým materiálom (či už ide o hračku alebo váženú deku) spúšťa uvoľňovanie oxytocínu – hormónu lásky a sociálnej väzby. Ten je známy tým, že tlmí hladinu kortizolu (stresového hormónu), čím znižuje celkovú hladinu napätia v tele.

Nie ste v tom sami

Podľa prieskumu portálu Sleep.com, až 40 % dospelých Američanov priznalo, že buď stále vlastní svoju detskú hračku, alebo s nejakým plyšovým zvieraťom aktívne spí. Zaujímavosťou je, že u žien je táto miera ešte vyššia, a to najmä vo veku 20 – 40 rokov.

Niektorí si plyšáka ponechali zo sentimentálnych dôvodov – ako spomienku na detstvo alebo dar od niekoho výnimočného. Iní si ho zaobstarali v dospelosti cielene, ako spôsob sebaupokojenia, či dokonca po odporúčaní terapeuta. 

V Spojenom kráľovstve prieskum hotela Travelodge zistil, že 35 % Britov si na služobné cesty nosí vlastnú plyšovú hračku – a to nielen z dôvodu spánku, ale aj ako prostriedok na zvládanie stresu z cestovania, odlúčenia alebo hotelového prostredia.

V Nemecku zasa podľa výskumu Statista uviedlo 1 z 5 respondentov, že má doma sentimentálny predmet, ktorého sa „nikdy nevzdá“ – najčastejšie ide práve o plyšáka.

Až 40 % dospelých Američanov priznalo, že buď stále vlastní svoju detskú hračku, alebo s nejakým plyšovým zvieratkom aktívne spí.
Až 40 % dospelých Američanov priznalo, že buď stále vlastní svoju detskú hračku, alebo s nejakým plyšovým zvieratkom aktívne spí.
Zdroj: glam.com

Plyšové hračky pri terapii

Plyšové hračky už dávno nie sú len detskou zábavkou – v rukách terapeutov sa z nich často stáva funkčný nástroj emocionálnej podpory. Najmä v práci s klientmi, ktorí prežili traumu, trpia úzkosťou, PTSD alebo si nesú zranenia z detstva, môže byť plyšová hračka kľúčovým stabilizačným prvkom.

V psychoterapii existuje pojem "grounding object" – predmet, ktorý klientovi pomáha ukotviť sa v prítomnosti, najmä pri spúšťačoch traumy alebo silnej úzkosti. Plyšák tu hrá rolu tichej opory, ktorá prináša pocit bezpečia, známosti a jemnosti.

Keď klient cíti, že ho zachvacuje panika, môže siahnuť po plyšovej hračke, ktorá mu pripomína bezpečné miesto alebo láskavý dotyk. V niektorých prípadoch je to účinnejšie než dýchacie cvičenie.

Mnohé terapeutické prístupy – najmä Gestalt terapia, psychodynamická terapia alebo práca s vnútorným dieťaťom – využívajú symboliku detstva na prácu s hlboko uloženými emóciami. Plyšová hračka tu môže reprezentovať nevinnosť, potrebu ochrany alebo emocionálne zraniteľné Ja, ktoré bolo v detstve zanedbané alebo zranené.

„Keď klient drží v náručí plyšovú hračku, často sa mu ľahšie otvárajú dvere do minulosti. Vzniká priestor na nežnosť, súcit a uzdravenie toho, čo kedysi nemalo byť zranené,“ opisuje psychologička dr. Clarissa Pinkola Estés.


Zdroj textu: edition.cnn.com, sleep.com, healthline.com. Foto: sleepopolis.com


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies