Španielsko, krajina slnka, pláží a paelly, sa stáva miestom narastajúceho napätia – nie však medzi domácimi a zahraničnými návštevníkmi individuálne, ale medzi obyvateľmi a celým systémom masového turizmu. V lete 2024 privítala krajina vyše 90 miliónov turistov, a predpokladá sa, že do roku 2040 toto číslo narastie na 115 miliónov. To však prináša aj obrovskú daň pre miestne komunity.
Nejde o turistov, ale o systém
„Nemáme nič proti turistom ako jednotlivcom,“ hovorí Ivan Cerdena Molina, jeden z organizátorov protestov na Tenerife. „Ale tento priemysel rastie a rastie, vyčerpáva zdroje a ostrov to jednoducho nezvláda.“
Protesty sa v posledných mesiacoch rozšírili po celej krajine – od Madridu a Barcelony až po Kanárske ostrovy. Obyvatelia vychádzajú do ulíc, držia hladovky, polepujú ulice protituristickými plagátmi a v niektorých prípadoch symbolicky striekajú turistov vodnými pištoľami.
Bývanie ako luxus?
Jednou z hlavných príčin nespokojnosti je dramatický nárast cien bývania. Krátkodobé prenájmy cez platformy ako Airbnb či Booking.com vytláčajú miestnych obyvateľov z vlastných štvrtí. V Barcelone už mesto zmrazilo vydávanie nových turistických licencií na byty od roku 2014 a plánuje ich úplné zrušenie do roku 2028.
Na Tenerife sa dokonca niektorí ľudia ocitli bez strechy nad hlavou – žijú v autách alebo dokonca v jaskyniach, pretože si nemôžu dovoliť bývanie. Situácia sa ešte zhoršuje kvôli plánovaným výstavbám nových hotelových komplexov.
Vypäté emócie pred Veľkou nocou
Pred veľkonočnými sviatkami sa opäť zintenzívnili protesty. V Madride pochodovalo podľa úradov 15 000 ľudí, organizátori však tvrdia, že ich bolo až desaťnásobne viac. V Barcelone sa podľa rôznych zdrojov zúčastnilo protestov 12 000 až 100 000 ľudí. Transparenty hlásali: „Vypadnite z našich štvrtí, Airbnb!“.
Na Malorke zasa miestni protestovali pod heslom „Zastavme biznis s bývaním“ a vyzývali turistov, aby na ostrov radšej necestovali. V liste pred protestom ostro kritizovali chamtivosť hotelierov, politikov a investorov, ktorí podľa nich devastujú miestny ekosystém a zvyšujú gentrifikáciu.
Nespokojní aj pracovníci v turizme
Na Kanárskych ostrovoch hrozia zamestnanci v pohostinstve štrajkom počas sviatkov. Odbory žiadajú jednorazovú kompenzáciu alebo zvýšenie miezd o 7,75 %, pretože mnohí pracovníci nedokážu vyžiť kvôli vysokým životným nákladom. Až 33,8 % obyvateľov Kanárskych ostrovov je podľa národného štatistického úradu ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením.
Európska solidarita v boji proti masovému turizmu
V máji sa v Barcelone uskutoční summit 15 aktivistických skupín zo Španielska, Portugalska, Talianska a Francúzska. Spoločne chcú vytvoriť stratégiu proti neudržateľnému turizmu. Hnutie Menys Turisme, Més Vida (Menej turizmu, viac života) už oznámilo, že toto leto výrazne zintenzívni svoje aktivity.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies