SpaceX obmedzil Ukrajine možnosť použiť technológiu Starlink na ovládanie dronov

NETKY.SK • 9 Február 2023, 16:03 • 2 min
SpaceX obmedzil Ukrajine možnosť použiť technológiu Starlink na ovládanie dronov

Londýn/Washington — Americká spoločnosť SpaceX prijala opatrenia, ktorými Ukrajine obmedzuje možnosti využívať jej satelitné internetové služby na vojenské účely. Toto opatrenie prišlo po správach, že ukrajinská armáda takto údajne ovládala svoje drony.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom vo štvrtok britská stanica BBC. Na začiatku vojny dostala Ukrajina tisíce antén SpaceX Starlink, ktoré sa pripájajú k satelitom a pomáhajú ľuďom zostať pripojení na internet. SpaceX teraz tvrdí, že Ukrajina túto technológiu využívala aj na zameriavanie ruských pozícií, čím porušila jej zásady.

 

Poradca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Mychaljo Podoľak vo svojom statuse na Twitteri v reakcii uviedol, že spoločnosti a firmy si musia vybrať, na ktorej strane vo vojne stoja. "Môžu sa pridať k Ukrajine a právu na slobodu, alebo si vybrať Rusko a jeho právo zabíjať a zaberať územia", napísal Podoľak. Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwellová reagovala, že technológia Starlink "nikdy nebola určená na vojenské účely" a Ukrajine bola poskytnutá na humanitárne využitie. BBC podotkla, že bezpilotné lietadlá zohrali vo vojne dôležitú úlohu. Kyjev ich využíva na vyhľadávanie ruských jednotiek, zhadzovanie bômb i proti útokom dronov vypúšťaných ruskou armádou.

 

V októbri 2022 spoločnosť SpaceX informovala, že si už nemôže dovoliť financovať Starlink na Ukrajine a že zastavuje dodávky nových terminálov. Dohoda o pokračovaní činnosti SpaceX na Ukrajine bola dosiahnutá až po tom, ako Pentagón prisľúbil, že prevezme na seba časť nákladov. Satelitná internetová komunikácia je podľa BBC jednou z kľúčových podmienok pre efektívne fungovanie ukrajinskej armády vo vojnových podmienkach. Vo februári minulého roku, keď ruská armáda vpadla na územie Ukrajiny, sa Rusko rýchlo snažilo odstaviť miestny internet a zablokovať sociálne médiá.

 

Práve v snahe zabezpečiť, aby ľudia na Ukrajine zostali v spojení a pripojení k internetu, boli Ukrajine poskytnuté prvé terminály Starlink. Okrem terminálov, ktoré poslala samotná spoločnosť, boli dodané i ďalšie, financované zahraničnými vládami. Terminály sa pripájajú k satelitom na nízkej obežnej dráhe Zemetwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miroslav Rimaszombati
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies