SP: Slalom v Adelbodene po piaty raz pre Hirschera, Adama Žampu zastavil špicar

NETKY.SK • 13 Január 2019, 14:33 • 2 min
SP: Slalom v Adelbodene po piaty raz pre Hirschera, Adama Žampu zastavil špicar

ADELBODEN - Rakúsky favorit Marcel Hirscher sa stal víťazom nedeľňajšieho slalomu Svetového pohára mužov vo švajčiarskom Adelbodene.

slovakia

left justify in out

Fenomén súčasného zjazdového lyžovanie triumfoval v súčte oboch kôl s náskokom 50 stotín sekundy pred Francúzom Clementom Noelom, ktorý sa po prvý raz v kariére postavil na stupne víťazov v pretekoch o krištáľové glóbusy. Tretí skončil s odstupom 71 stotín Nór Henrik Kristoffersen.

Hirscher do zbierky úspechov pridal 31. slalomové víťazstvo vo Svetovom pohári. Už len o 4 triumfy je pred ním legendárny Talian Alberto Tomba (35) a o deväť prvý muž historického poradia Švéd Ingemar Stenmark (40). Celkový počet svojich víťazstiev v pretekoch SP Hirscher zvýšil na 67, okrem 31 prvenstiev v slalome má ďalších 32 v obrovskom slalome, 3 pridal v paralelnom slalome a 1 v super G. Celkový počet pódiových umiestnení v SP sa u tohto 29-ročného špecialistu na technické disciplíny aktuálne zastavil na čísle 132.

Hirscher utvoril v Adelbodene aj jeden hiostorický rekord. V tomto lyžiarskom stredisku pod Bernskými Alpami vyhral v súčte slalomu a obrovského slalomu už po deviaty raz. Aktuálne víťazstvo je pre neho piate slalomové, v sobotu po štvrtý raz uspel v "obráku". Toľkokrát na jednom mieste v pretekoch SP pred ním nikto nezvíťazil.

 

"Už pri prehliadke som videl, že podmienky sa budú počas pretekov meniť a bude sa dať útočiť aj v druhom kole. V tomto psom počasí to máme všetci ťažké, najmä keď nie je dobrá viditeľnosť. Ja som využil svoju šancu. V druhej jazde som už bol prebudený, na rozdiel od tej prvej," uviedol Marcel Hirscher na webe ORF.


Slovenský reprezentant Adam Žampa si nepripísal prvé body do hodnotenia Svetového pohára v slalome v tejto sezóne, hoci bol blízko tejto méty. Starší z bratov Žampovcov postúpil z 19. miesta do 2. kola jedného z profilovo najnáročnejších slalomov v kalendári SP, ale tam sa jeho cesta predčasne skončila - zastavil ho "špicar". Adam Žampa ešte v hornej časti trate prešiel cez modrú bránku spôsobom, ktorý odporuje pravidlám. Slalomárom v Adelbodene strpčovalo život aj husté sneženie a s tým spojená slabšia viditeľnosť.

 

"Po dvojdňovej viróze som dal do slalomu úplne všetko. Pustil som sa naplno v oboch kolách. V tom prvom to bolo super, aj v druhom bola moja jazda perfektná, až na to, že som dostal ´špicara´. Bohužiaľ, to sa v slalome niekedy stane. Dnešný výkon treba udržať a premietnuť ho do oboch kôl," uviedol Adam Žampa v nahrávke z Adelbodenu aj pre SITA.


Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Adelboden (Švaj.) - nedeľa - výsledky:

Slalom mužov (1. + 2. kolo):
1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:47,37 min, 2. Clement Noel (Fr.) +0,50 s, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,71, 4. Ramon Zehnhäusern (Švaj.) +0,73, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +0,97, 6. Elias Kolega (Chor,) +1,97,... Adam Žampa (SR) - nedokončil 2. kolo,... 49. Matej Falat (SR) +3,16 s - v 1. kole, nepostúpil do 2. kola.

 

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 20 zo 41 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 976 bodov, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) 571, 3. Alexis Pinturault (Fr.) 494, 4. Max Franz (Rak.) 408, 5. Alexander Aamodt Kilde (Nór.) 392, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) 369, ... 95 Adam Žampa 24,... 117. Andreas Žampa (obaja SR) 11.

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 6 z 12 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 436 bodov, 2. Daniel Yule (Švaj.) 278, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) 269, 4. Marco Schwarz (Rak.) 235, 5. Alexis Pinturault (Fr.) 203, 6. Clément Noel (Fr.) 201.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies