Sovy možno pozorovať aj v mestách

NETKY.SK • 28 Január 2022, 13:45 • 2 min
Sovy možno pozorovať aj v mestách

BRATISLAVA – Sovy možno nájsť a pozorovať aj v zastavaných územiach. Členovia Ochrany dravcov na Slovensku preto tieto miesta mapujú. Pomôcť im môže aj verejnosť. TASR o tom informoval Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

slovakia

left justify in out

Najpočetnejšie zimoviská sovy myšiarky ušatej na Slovensku boli nájdené v nížinných oblastiach. Lokality s 50 a viac sovami boli v minulosti napríklad v Trebišove, Kolárove, Nitre a v Norovciach. „Najčastejšie ide o skupiny ihličnatých stromov alebo tují, ktoré rastú v okolí kostolov, škôl, na cintorínoch, v parkoch či rodinných záhradách,“ spresnil Veselovský.

 

img

 

Miesto zimovania a počet jedincov sa môže medziročne meniť. Členovia Ochrany dravcov na Slovensku preto každý rok tieto zimoviská kontrolujú. „Tým, že myšiarky zimujú aj v centre miest a na sídliskách, často dostávame otázky, či myšiarky môžu ublížiť spoločenským zvieratám. Myšiarky korisť prehĺtajú v celku, takže o zvieratá väčšie ako potkan nemajú záujem. Ľudia sa nemusia obávať, že by ublížili ich domácim miláčikom,“ vysvetlil.

 

Do mapovania zimovísk sa zapája aj verejnosť. „Ak ľudia poznajú miesto, kde myšiarky zimujú, budeme radi, keď nám o ňom dajú vedieť prostredníctvom sociálnych sietí alebo mailovej adresy mysiarky@dravce.sk. Ideálne je, keď k názvu lokality doplnia aj orientačný počet zimujúcich myšiarok a urobia dokumentačnú fotku stromov, na ktorých sovy zvyknú oddychovať,“ priblížil.

 

img

 

V aktuálnej sezóne sa zatiaľ podarilo zaznamenať viac než 50 zimovísk, na ktorých ornitológovia a ľudia z verejnosti napočítali 800 zimujúcich sov. „Zimoviská mapujeme do polovice februára, neskôr ich myšiarky pomaly opúšťajú a hľadajú si lokality na hniezdenie,“ dodal.

 

Možno vás zaujme: Príručka Svetovej zdravotníckej organizácie vám pomôže lepšie zvládnuť strestwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies