Sopka Agung na Bali sa opäť prebudila: Chŕlila popol a horúci dym

NETKY.SK • 30 December 2018, 09:01 • 2 min
Sopka Agung na Bali sa opäť prebudila: Chŕlila popol a horúci dym

DENPASAR - Sopka Agung na turistami vyhľadávanom indonézskom ostrove Bali opäť chrlila do ovzdušia oblaky horúceho popola.

slovakia

left justify in out

Píše o tom agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie indonézskeho vulkanologického observatória (PVMBG).

 

Erupcia vulkánu trvala v nedeľu približne tri minúty a biele mračná dymu a popola chrlil vulkán až do výšky vyše 700 metrov.

 

Najnovšie vzplanutie sopky si nevyžiadalo evakuáciu okolitého obyvateľstva a stupeň ohrozenia zostáva na druhom najvyššom stupni. Vedci upozorňujú turistov, aby sa zdržovali mimo štvorkilometrového okruhu, v rámci ktorého je okolo sopky zakázaný vstup.

 

Hovorca medzinárodného letiska v hlavnom balijskom meste Denpasar povedal, že lety fungujú normálne.

 

Minulý víkend v Indonézii vybuchol a čiastočne sa zrútil do mora vulkanický ostrov Anak Krakatau v Sundskom prielive. Erupcia tejto sopky vyvolala prívalovú vlnu cunami, ktorá usmrtila 431 ľudí.

 

Takmer presne pred 14 rokmi - v decembri 2004 - došlo k mohutnému zemetraseniu v Indickom oceáne pri indonézskom ostrove Sumatra. Otrasy vtedy spôsobili na mori obrovské vlny, ktoré zničili pobrežné oblasti provincie Aceh.

 

Cunami následne spôsobilo straty na životoch a škody aj v Indii, Thajsku, Malajzii, na Srí Lanke a ďalších miestach v Indickom oceáne vrátane pobrežia Afriky. V postihnutých krajinách prišlo tak o život približne 226.000 ľudí, z nich vyše 120.000 v samotnej Indonézii.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies