Sonda Curiosity poslala z Marsu prvú farebnú panorámu

NETKY.SK • 10 August 2012, 07:17 • 2 min
Sonda Curiosity poslala z Marsu prvú farebnú panorámu

Sonda Curiosity poslala z Marsu prvú farebnú panorámu

slovakia

left justify in out

img

Sonda Curiosity poslala vo štvrtok z Marsu prvú farebnú panoramatickú fotografiu a svoj vlastný portrét, oznámil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
      Panoráma zachytáva 360-stupňový záber okolia pristátia sondy v kráteri Gale. Ide o mozaiku zloženú zo 130 snímok z novoaktivovaných navigačných kamier. Je na nej typická marťanská krajina pokrytá naoranžovelým prachom a kameňmi. 
      Na "autoportréte" vidno vrchný kryt sondy posiaty tmavým štrkom, ktorý sa tam zrejme dostal počas pristávacieho manévru. Podľa vedcov ale zrejme na vozidle nespôsobil žiadne poruchy. 
      Od úspešného pristátia na povrchu červenej planéty v pondelok poslala sonda na Zem už množstvo snímok prenášaných cez sondy NASA obiehajúce okolo Marsu. V súčasnosti postupne vykonáva testy svojich zariadení, ktoré zatiaľ fungujú bez akýchkoľvek problémov. 
      V piaty deň po prístátí by mala Curiosity spustiť kľúčový upgrade programu svojho hlavného počítača, ktorý potrvá štyri dni. Počas procesu budú pozastavené všetky ďalšie aktivity sondy. 

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies