Snem rozhodol, Pastoreka navrhli odvolať z postu predsedu SAV

NETKY.SK • 18 December 2014, 21:43 • 2 min
Snem rozhodol, Pastoreka navrhli odvolať z postu predsedu SAV

BRATISLAVA - Jaromír Pastorek pravdepodobne už nebude predsedom Slovenskej akadémie vied (SAV). Členovia mimoriadneho Snemu SAV dnes odsúhlasili návrh na jeho odvolanie. Za návrh hlasovalo 62,5 percenta všetkých delegátov snemu. Pastoreka môže z funkcie odvolať iba prezident SR, ktorému návrh doručia.

slovakia

left justify in out

Kritici nevyčítali Pastorekovi len budúcoročný rozpočet, ale aj to, že nezastupoval vedcov, tak ako by mal, či zlú komunikáciu. "Ja si myslím, že tie dôvody, ktoré mi boli povedané, tie som podľa môjho názoru vysvetlil, vyvrátil," reagoval Pastorek s tým, že rešpektuje rozhodnutie snemu. Podľa jeho slov, keď pred dvomi mesiacmi dával odpočet, všetko sa zdalo v poriadku. "Hlavnou úlohou akadémie je nájsť niekoho, kto zabezpečí integritu," dodal na margo budúceho šéfa SAV.

 

Po hlasovaní sa funkcie vzdal aj predseda Snemu SAV Ján Sedlák. "Tie dôvody, ktoré tu boli komunikované na rokovaní snemu, sú podľa mňa nielen problémom samotného predsedu, ale je to problémom aj vo vnútri predsedníctva," dodal Sedlák. Novým predsedom snemu sa stal Karol Marhold z Botanického ústavu SAV.

 

Na pozvanie Sedláka prišiel s vedcami diskutovať aj minister vnútra Robert Kaliňák. Mimoriadny snem tak prerušili na približne dve hodiny. Podľa Kaliňáka si s vedcami vyjasňoval nedorozumenia, ktoré vznikli aj v súvislosti s reformou ESO. "Upozorňoval som na určité veľké disproporcie medzi jednotlivými ústavmi, pre nás niekedy až nepochopiteľné, či to boli gigantické platové rozdiely alebo nákladové rozdiely," dodal šéf rezortu vnútra. Podľa jeho slov rozdiel medzi priemernými platmi v jednotlivých ústavoch je aj 800 eur.

 

Snem tvoria zástupcovia každého ústavu akadémie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona