BRATISLAVA – Premiéru tanečnej inscenácie Borisa Eifmana Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci uvedie v piatok 17. novembra v novej budove baletný súbor Slovenského národného divadla. Je to prvé naštudovanie diela tohto svetoznámeho umelca na Slovensku.
Choreografiu a réžiu na hudbu Richarda Wagnera, Modesta Petroviča Musorgského a Sergeja Rachmaninova vytvoril Boris Eifman, hudobne dielo naštudoval a diriguje Branislav Kostka, scénu a kostýmy navrhol Viacheslav Okunev. V hlavných úlohách sa predstavia Adrian Szelle, Andrej Szabo, Jonatan Lujan, Silvia Najdená, Viacheslav Krut a Monika Lehocká. Spoluúčinkuje zbor a orchester Opery SND a žiaci tanečného konzervatória Evy Jaczovej. V inscenácii hosťujú Svetlana Michalec Rymarenko, Robert Roth, Jaroslav Konečný, Dávid Bílek, Jozef Sivák a Arpád Patkoló.
Vrcholnou udalosťou sezóny je premiéra inscenácie Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci z repertoáru svetoznámeho Eifman Ballet, ktorá je prvým naštudovaním ich diela na Slovensku. V duchu tvorby súčasného choreografického génia Borisa Eifmana ide o psychologický balet, pokus vytvoriť tanečný ekvivalent k Dostojevského majstrovskému románu Bratia Karamazovovci, ktorý bol námetom inscenácie o deštruktívnych vášňach a večného súboja Boha a diabla.
Prostredníctvom choreografického ponoru do duší hlavných postáv sleduje divák dejové línie románu, ktorého hlavnou ideou je myšlienka: „Ak Boh neexistuje, potom sú všetky veci v súlade s právom“. Autor ju parafrázuje z pohľadu súčasnosti: „Boh existuje a napriek tomu sa všetky veci dejú v súlade s právom.“
„Je mimoriadne náročné zladiť harmonogram tak vyťaženého umelca s našimi plánmi a samotné rokovanie o licencii a detailoch, ale hlavne to, aby sme dokázali presvedčiť, že náš súbor na to má, že je schopný prekonať všetky problémy a úskalia, ktoré prináša takýmto spôsobom koncipovaná umelecká tvorba, pretože je to skutočne totálne divadlo 21. storočia,“ uviedol riaditeľ baletu Jozef Dolinský a dodal: „Je to téma vysoko aktuálna, téma slobody, ľudskej zodpovednosti, osobného boja medzi dobrom a zlom, tým, aké otázky si kladieme, a sami si dávame odpovede, či neklameme samých seba.“
„Je to v mojom živote úžasné stretnutie, je to génius, ktorý disponuje obrovským a nevšedným talentom, je to sčítaný umelec, ktorý má napočúvanej veľa hudby. Je to veľmi uvoľnený a sympatický človek, ktorý sa snaží byť príjemný a priamo komunikatívny vo veciach, na ktorých mu záleží. Je to pre mňa veľkým zážitkom, vo svete naškrobených osobností poznať takého umelca je veľmi príjemné a inšpirujúce. Nemá rád kompromisy a nekompromisnosť v harmónii s uvoľnením mi veľmi pripomína prácu s Jozefom Bednárikom, aj doma na neho často myslíme. Je to veľká chvíľa v mojej kariére, že mám možnosť spoznať takého umelca, spolupracovať so Slovenským národným divadlom, s úžasným orchestrom, v ktorom sú fantastickí muzikanti,“ povedal dirigent Branislav Kostka.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies