BANSKÁ BYSTRICA - Pripravovaný návrh novely smernice EÚ, ktorá reguluje nadobúdanie a držbu zbraní v členských štátoch únie bol hlavnou témou dnešného stretnutia novinárov so zástupcami banskobystrickej firmy Grand Power, ktorá je lídrom vo výrobe ručných zbraní na Slovensku.
„Nariadenie Európskej komisie, ktoré bolo motivované nedávnymi teroristickými útokmi v Paríži hovorí, že všetky samonabíjacie zbrane, ktoré majú vonkajšiu podobu automatických, majú byť plošne zakázané a tie, ktoré vlastnia ľudia legálne na základe legitímnych oprávnení, majú byť vyvlastnené, skonfiškované bez náhrady. To znamená, že ak máme na Slovensku zhruba 270 tisíc legálne držaných zbraní, tak podľa môjho odhadu by mala byť minimálne jedna tretina vyvlastnená bez náhrady,“ uviedol konateľ spoločnosti Jaroslav Kuracina. „Skutočnosť, že niečo sa podobá na niečo, je veľmi diskutabilná. Napríklad športové pušky, ktorých cena sa pohybuje okolo dvoch až troch tisíc eur, sa podobajú na plnoautomatické zbrane. To znamená, že na základe vonkajšej podoby by mali byť zakázané,“ dodal.
Spoločnosť Grand Power má trinásťročnú históriu. Jej začiatky sú spojené s výrobou športových zbraní, s ktorými naši strelci dosiahli medailové umiestnenia na európskych i svetových podujatiach. Dodnes patrí pištoľ z ich produkcie medzi najpredávanejšie zbrane medzi športovými strelcami v Spojených štátoch. Momentálne firma zamestnáva 110 ľudí a jej produkcia sa pohybuje okolo 24 tisíc kusov zbraní ročne. Pištole pod značkou spoločnosti poznajú už nielen športoví a rekreační strelci, ale aj príslušníci polície a armády v sedemdesiatich krajinách sveta, vrátane USA a Kanady. Reštrikčné opatrenia únie by v žiadnom prípade nemali pre firmu likvidačný charakter. Ich uplatnením by prišla spoločnosť približne o pätnásť percent tržieb. „My to vnímame nielen cez prizmu zbraní, ale ako zásadné obmedzenie základných ľudských práv a slobôd. Nie je možné bojovať s nezákonne držanými zbraňami tým, že zakážeme zbrane, ktoré sú držané legálne. Izrael napríklad uvoľnil nosenie zbraní na ulici za účelom sebaobrany. Únia ide opačnou cestou, obmedzuje tých, ktorí zákon dodržiavajú,“ uviedol ďalej Jaroslav Kuracina.
Na dnešnom stretnutí v Banskej Bystrici sa hovorilo aj o spornom tendri na nákup zbraní, ktorý vyhlásilo Ministerstvo vnútra SR. “Mali sme hrubé výhrady proti zadaniu tendra, napríklad rozdelenie zbraní na služobné a zásahové nemá oporu v zákone a nemá zmysel. Rovnako sa ohradila aj talianska Beretta, čo je výrobca s päťstoročnou históriou, nepozdávali sa im podmienky tendra a napadli ho. Odvtedy nemáme žiadne informácie ako sa tender vyvíja,“ povedal právnik spoločnosti Lukáš Kuna.
Odmietavý postoj spoločnosti Grand Power k pripravovanému návrhu novely smernice, ktorá reguluje nadobúdanie a držbu zbraní v členských štátoch únie, plne korešponduje s názormi Združenia vlastníkov strelných zbraní Legis Telum. V jeho nedávnom vyhlásení sa okrem iného uvádza: „ Žiadny teroristický útok nebol vykonaný občanom EÚ, ktorý by bol držiteľom príslušného povolenia na legálne držanie strelných zbraní alebo zberateľom. Použité zbrane boli nelegálne nadobudnuté na čiernom trhu. Reštrikčné opatrenia sú zamerané na nesprávnu skupinu a nepôsobia preventívne pred podobnými útokmi. Ide o nesúlad navrhovanej právnej normy s ústavnými právami v jednotlivých krajinách EÚ a vysokú problematickosť jej aplikácie do právnych poriadkov členských krajín.“
Legis Telum – Združenie vlastníkov strelných zbraní je občianske združenie s celorepublikovou pôsobnosťou. Zastupuje organizácie s členskou základňou viac ako sto tisíc ľudí a spolupracuje s výrobcami a predajcami zbraní a streliva. Je pridruženým členom AFEMS – európskeho združenia výrobcov streliva. Ako zástupca verejnosti sa pravidelne podieľa na legislatívnom procese na úseku zbraní a streliva na pôde Prezídia Policajného zboru a Ministerstva vnútra SR.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies