Smer-SD sa pokúsi odvolať Richarda Sulíka z postu predsedu NR SR

NETKY.SK • 26 August 2010, 7:12 • 2 min
Smer-SD sa pokúsi odvolať Richarda Sulíka z postu predsedu NR SR

Smer-SD sa pokúsi odvolať Richarda Sulíka z postu predsedu NR SR

slovakia

left justify in out

img

Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) bude čeliť na pôde parlamentu pokusu o odvolanie z funkcie. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil líder Smeru-SD Robert Fico. Dôvodom je najmä postoj jeho strany k referendu, ako aj niektoré ďalšie prešľapy.
"Začíname podnikať všetky kroky na zvolanie mimoriadnej schôdze s návrhom na jeho odvolanie. To, čo predvádza pán Sulík, ohrozuje politický systém, hrubo ponížil demokraciu. Smer-SD nemôže na poste predsedu NR SR rešpektovať človeka, ktorý si svoje pôsobenie v politike pomýlil s nezodpovednou zábavou," vyhlásil Fico.
Expremiér kritizoval, že SaS nenominovala žiadneho človeka do Ústrednej volebnej komisie pre referendum. "To, čo predvádza v súvislosti s referendom, je hrubým výsmechom ústave a občanom. Sulík a jeho strana najskôr bez akejkoľvek zodpovednosti spustili petičnú akciu, po voľbách už referendum považujú za prekážku v ich politickej agende," upozornil. Podľa jeho slov navyše SaS z 50 obvodných komisií nominovala ľudí len do piatich.
Svojich zástupcov má SaS vo všetkých okrskových komisiách. "Mohlo by sa zdať, že len preto, lebo len oni sú odmeňovaní za túto činnosť," pripustil Fico. Zároveň kritizoval aj Sulíkovo vyjadrenie pre portál aktualne.sk, že pre SaS sú dôležití okrskoví zástupcovia, lebo tí vedia sčítanie hlasov ovplyvniť. "Toto vyjadrenie sa nedá nijako ospravedlniť. On napriamo hovorí, že sa dajú ovplyvňovať výsledky referenda. Čo to, preboha, stojí za človeka na čele NR SR?" pýtal sa.
Na schôdzi chce Smer-SD hovoriť o tom, prečo Sulík nemá v tejto funkcii byť. "Nech si koalícia zvolí iného predsedu, ale nemôžeme takýchto dobrodruhov rešpektovať na najvýznamnejších pozíciách v SR. Chceme, aby na čele parlamentu stál skúsený politik, ktorý má úctu k politickému systému a nie takýto avanturista," deklaroval Fico.
Okrem prístupu k referendu vyčítal prvému mužovi zákonodarného zboru aj protokolárne prešľapy, "tajnú dohodu so štyrmi poslancami", zatajovanie človeka, ktorý mal korumpovať poslanca SaS 20 miliónmi eur či vyjadrenie, že všetci premiéri a hlavy štátov EÚ poškodili národné záujmy tým, že pripravili mechanizmus na podporu Grécka.
Na otázku, či je Sulík horší ako jeho predchodcovia vo funkcii, Fico odvetil, že každý z predsedov parlamentu možno priniesol do politiky niečo svojské, niekto sa vyjadroval expresívnejšie, niekto sa správal zakríknutejšie. "Ale nikto takto hrubo neodignoroval referendum. Nebol prípad, kedy by sa druhý najvyšší ústavný činiteľ vyjadril, že 'tí vedia sčítanie ovplyvniť'. Čo mal tri promile? Ako si to máme vysvetliť? Čo zase povie, že sa pomýlil? Že to bol brept či žart?" dodal.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona