SĽUK ponúkne divákom v predvianočnom čase komédiu Slovenské Vianoce

NETKY.SK • 3 December 2016, 15:28 • 2 min
SĽUK ponúkne divákom v predvianočnom čase komédiu Slovenské Vianoce

BRATISLAVA - SĽUK (Slovenský ľudový umelecký kolektív) ponúkne divákom v predvianočnom čase tanečnú komédiu Slovenské Vianoce s podtitulom Komédia o stvorení sveta a o tom, čo bolo potom. Uvedie ju 7. decembra v Považskej Bystrici, Martine (8.12.), Ružomberku (20.12.) a Svätom Jure (21.12.).

slovakia

left justify in out

Autorský tím sa pri tvorbe Slovenských Vianoc inšpiroval najmä slovenským ľudovým divadlom, ktoré predstavuje nenapodobiteľnú syntézu sakrálnych a profánnych tém. Tie našli svoj obraz v betlehemských hrách a tradičných obchôdzkach s ľudovým divadlom tohto obdobia (Chodenie s hadom, Hra o Herodesovi, Hľadanie nocľahu, Traja králi a ďalšie). Vo všeobecnosti ide najmä o zobrazenie biblických motívov, ktoré súvisia s narodením Ježiša Krista, so zjavením betlehemskej hviezdy a s poklonou troch mudrcov od východu. Tvorcovia však nezostali nič dlžní ani starozákonnej téme stvorenia sveta, ktorá nebýva až tak často divadelne stvárňovaná. Tak vznikol jedinečný projekt tanečnej komédie v dvoch dejstvách.

 

Už túto nedeľu (4.12.) uvedie SĽUK tradičný vianočný koncert vo Františkánskom kostole vo Viedni. Koncert má vo Viedni už desaťročnú tradíciu a každoročne do tohto mesta prináša vianočné koledy, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou slovenských tradičných Vianoc. Novinkou sú Vianočné trhy, ktoré SĽUK pripravil vo svojom areáli v Rusovciach každú sobotu a nedeľu od 14. do 18. hodiny.

 

"Koncom minulého roka sme premiérovali program Slovenské Vianoce. Je to program, ktorý sa výrazne viaže k adventu, k vianočnému obdobiu a k začiatku roka, takže sa tešíme, že sme ho začali hrať. Veľmi nás teší, že ho zahráme aj pre detského diváka, je to hudobno-tanečné predstavenie s úžasnou filmovou projekciou. Nechýba ani už tradičný koncert našej ľudovej hudby. Máme pekné priestory, ktoré domáci Rusovčania alebo obyvatelia blízkych Jaroviec či Čunova nie celkom poznajú. Všetci vedia, kde je kaštieľ, kde bol SĽUK, ale nevedia, ako to tu teraz vyzerá. Chceme pilotne vyskúšať Vianočné trhy, ktoré sú populárne vo všetkých mestách a mestečkách na Slovensku. Príde niekoľko remeselníkov s tradičnými výrobkami, nebudú chýbať tradičné vianočné gastronomické pochúťky,“ uviedol pre TASR generálny riaditeľ Juraj Hamar.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies