Slovensko víta vstup Litvy do eurozóny

NETKY.SK • 31 December 2014, 11:39 • 2 min
Slovensko víta vstup Litvy do eurozóny

BRATISLAVA - Slovenský rezort diplomacie víta rozšírenie eurozóny k 1. januáru 2015 o Litvu.

slovakia

left justify in out

"Vstupom ďalšieho - už 19. člena - sa zjednoduší aj obchodná a ekonomická spolupráca medzi SR a Litvou," uviedol tlačový odbor MZV s tým, že sa zároveň uľahčí cestovanie občanov oboch krajín, ktorí už nebudú musieť meniť svoju domácu menu za miestnu.
     

Ministerstvo súčasne ocenilo splnenie striktných predvstupových kritérií a efektívnu prípravu krajiny na vstup do eurozóny. "Litva sa vstupom do menovej únie stáva aj symbolom pokračujúcej hlbšej integrácie Európskej únie, ktorú Slovenská republika plne podporuje," podčiarklo MZV.
     

Obyvatelia Litvy však majú z príchodu eura obavy. Dôvodom sú ich nízke príjmy. Trhové reformy a hlboká recesia, ktorú vyvolala globálna finančná a ekonomická kríza v rokoch 2008-2009, prinútili vládu šetriť. Ekonomika sa už síce spamätala z pádu a patrí medzi premiantov Európy, ale príjmy obyvateľov sa zotavujú len veľmi pozvoľna.
     

Centrálna banka vo Vilniuse odhaduje, že členstvo v eurozóne môže v dlhodobom časovom horizonte zvýšiť hrubý domáci produkt (HDP) krajiny o 1,3 %. Očakáva tiež, že HDP Litvy tento rok vzrastie o 2,9 %.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies