Slovensko sa stalo dejiskom medzinárodnej konferencie o slobode médií

NETKY.SK • 22 Február 2023, 11:30 • 2 min
Slovensko sa stalo dejiskom medzinárodnej konferencie o slobode médií

BRATISLAVA - V pondelok 20. februára 2023 sa v Bratislave uskutočnila medzinárodná konferencia o slobode médií MEDIA FREEDOM CONFERENCE 2023. Podujatie organizovalo Ministerstvo kultúry SR pod záštitou Media Freedom Coalition (Koalícia pre slobodu médií), medzinárodnej koalície štátov, ktorej členom je aj Slovenská republika a ktorej spolupredsedajú vlády Holandska a Kanady.

slovakia

left justify in out

Nosnou témou konferencie s medzinárodnou účasťou bol slobodný výkon novinárskeho povolania a ochrana novinárov/-k s cieľom poukázať na aktuálne kľúčové témy verejných politík súvisiace so slobodnými médiami ako pilierom slobodnej demokratickej spoločnosti.

 

Podujatie otvorila ministerka kultúry Natália Milanová, ktorá informovala o konkrétnych krokoch Slovenskej republiky v súvislosti s ústrednými témami konferencie. Zároveň zdôraznila dôležité prepojenia tém konferencie s novou komplexnou právnou úpravou v oblasti médií z dielne ministerstva kultúry, ktorá nadobudla účinnosť v auguste minulého roka. Informovala tiež o historicky prvej výzve ministerstva kultúry na podporu mediálnej výchovy a odolnosti voči šíreniu dezinformácií, ktorá by mala byť zverejnená už čoskoro. Poukázala tiež na dôležitú časť novely trestného zákona, pripravovanú v participácii s rezortom kultúry, ktorá má zásadne zmeniť trestný čin ohovárania a trestný čin podnecovania, a prispieť tak k ochrane novinárov/-k pri výkone ich povolania. Taktiež vyzdvihla intenzívnu a produktívnu spoluprácu s Holandskom, vrátane vlaňajšej série odborných workshopov a stretnutí s predstaviteľmi iniciatívy PersVeilig, organizovaných ministerstvom kultúry, vďaka  ktorej sa podarilo iniciovať v priebehu uplynulých dvoch rokov praktické riešenia eliminácie rizík novinárskej práce na Slovensku. 

 

img

 

Pozvanie ministerstva kultúry prijali a na konferencii Media Freedom vystúpili zahraniční hostia. V mene Media Freedom Coalition sa zúčastnili J.E. Gabriella Sancisi, veľvyslankyňa Holandského kráľovstva na Slovensku a Chargé d'affaires Cheryl Cruz z kanadského veľvyslanectva. Osobitná vďaka patrí podpredsedníčke Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věre Jourovej, ktorá je hybnou silou ochrany novinárov v Európskej komisii a ktorá  prijala pozvanie ministerky kultúry a vystúpila na záver konferencie. 

 

Do diskusií prispeli svojimi názormi a skúsenosťami mnohí/-é panelisti/-ky zo Slovenska i zo zahraničia, o.i. napríklad: Flutura Kusari z Európskeho centra pre slobodu tlače a médií a Matthew Caruana Galizia, maltský investigatívny novinár a syn zavraždenej novinárky Daphne Caruana Galiziovej, ktorí sa podelili o svoje skúsenosti so SLAPP žalobami; Maja Sever, prezidentka Európskej federácie novinárov a Geert Jan Hahn, holandský rozhlasový novinár, ktorí okrem iného diskutovali o redakčnej nezávislosti. Ministerstvo kultúry tiež reflektovalo na žiadosť organizácie Reportéri bez hraníc zúčastniť sa na konferencii a vystúpiť so samostatným prejavom. V diskusiách mali zastúpenie tiež slovenskí/-é profesionáli/-ky z mediálnej oblasti, ktorým za účasť ďakujeme.  

 

img

 

Investigatívne centrum Jána Kuciaka na konferencii odprezentovalo prvé výsledky a zistenia svojho prieskumu o bezpečnosti novinárov a novinárok na Slovensku. Zároveň predstavilo novú iniciatívu a webstránku https://bezpecna.zurnalistika.sk/, ktorej cieľom je monitoring útokov voči novinárom/-kam a pomoc tým, ktorí/-é sa stanú terčom útokov. Ministerstvo kultúry sa teší, že mohlo prispieť k tomuto prieskumu aspoň v rovine konzultácií a organizáciou východiskových workshopov. Veríme, že novinári a novinárky budú tento užitočný nástroj využívať a že prispeje k aktívnemu presadzovaniu práv novinárskej obce po vzore holandského PersVeilig.

 

Jedným z kľúčových bodov konferencie boli tiež deklarované úvahy prezidenta Policajného zboru SR Štefana Hamrana o možnosti vytvorenia kontaktných bodov pre novinárov/-ky v rámci Polície  SR. Ministerstvo kultúry víta takúto iniciatívu Prezídia Policajného zboru SR a je pripravené sprostredkovať potrebné know-how a kontakty z krajín, kde takéto alebo obdobné body existujú. 

 

Predstavitelia/-ľky medzinárodných organizácií na ochranu slobody tlače a novinárov/-k sa pri príležitosti konania konferencie tiež separátne stretli s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou a predsedom vlády Eduardom Hegerom. 

 

Ministerka kultúry zároveň absolvovala bilaterálne stretnutie s podpredsedníčkou Európskej komisie Věrou Jourovou, vzájomne si vymenili pohľady na v súčasnosti veľmi diskutovaný návrh Európskeho aktu o slobode médií, tzv. EMFA (European Media Freedom Act) a spoločne sa zhodli na podpore tohto strategického dokumentu. “Ako ministerka kultúry vítam a podporujem návrh Európskeho aktu o slobode médií, ktorý po prijatí mediálnej legislatívy na Slovensku chápem ako synergiu, ako ďalší krok zabezpečujúci tieto hodnoty pre slovenské médiá a profesionálnych novinárov a novinárky v celom priestore Európskej únie,” vyjadrila sa na margo dokumentu ministerka kultúry Natália Milanová. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies