Slovensko prispieva k mieru na Cypre. Štátny tajomník M. Eštok prijal veľvyslanca Cyperskej republiky

NETKY.SK • 21 Máj 2024, 08:48 • 2 min
Slovensko prispieva k mieru na Cypre. Štátny tajomník M. Eštok prijal veľvyslanca Cyperskej republiky

BRATISLAVA - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok prijal v pondelok 20. mája 2024 nového veľvyslanca Cyperskej republiky na Slovensku Michaela Karagiorgisa.

slovakia

left justify in out

Partneri vyzdvihli úspešnú pracovnú cestu šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára na Cypre, ktorý sa začiatkom mája stretol v Nikózii s prezidentom i ministrom zahraničných vecí Cyperskej republiky. Veľvyslanec M. Karagiorgis v tejto súvislosti potvrdil pripravenosť štátneho tajomníka cyperského rezortu diplomacie navštíviť Slovensko za účelom posilnenia politickej spolupráce.

Výsledkom oficiálnej návštevy ministra Juraja Blanára na Cypre je tiež aktuálne pripravované uzavretie memoranda o politických konzultáciách medzi Slovenskou republikou a Cyperskou republikou, ktoré by malo viesť k zintenzívneniu partnerstva. „Obe krajiny majú záujem o pravidelný dialóg a výmenu skúseností v aktuálnych európskych témach, ako aj v rámci našej spolupráce v medzinárodných organizáciách. Tieto kroky nám prinesú v ekonomickej oblasti, v cestovnom ruchu, v oblasti obchodu a inovácií výrazné možnosti na ďalší rast, ktorý je mimoriadne dôležitý pre hospodársky prospech Slovenska i Cypru,“ zdôraznil štátny tajomník M. Eštok, podľa ktorého prejavila cyperská strana zároveň záujem o podpísanie dohody o spolupráci v turizme.

Veľvyslanec Cyperskej republiky ocenil a poďakoval, že SR sprostredkováva dialóg grécko-cyperských a turecko-cyperských politických strán a dlhodobo prispieva k stabilite a bezpečnosti ostrova. Vyzdvihol pôsobenie slovenského kontingentu v mierovej misii Organizácie Spojených národov (UNFICYP). Slovenskí vojaci a policajti tu slúžia v najcitlivejšej nárazníkovej zóne. „Slovensko bude naďalej pokračovať v týchto mierových aktivitách, ktoré oceňujú všetky zúčastnené strany,“ potvrdil M. Eštok.
 
Štátny tajomník poďakoval cyperskému veľvyslancovi za vyjadrenie solidarity prezidenta Cyperskej republiky a rovnako cyperského ministra zahraničných vecí predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi, na ktorého bol v stredu 15. mája 2024 spáchaný atentát.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MZV SR, Foto: Tlačový odbor MZV SR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies