LARNAKA - Slovensko po prvýkrát aktívne participovalo na medzinárodnom cvičení Argonaut 2025, ktoré preverilo pripravenosť na evakuácie občanov z krízových oblastí. Účasť v rámci skupiny NEOCG prináša širšie možnosti spolupráce a efektívnu reakciu na globálne krízové situácie.
Slovenská republika zaznamenala úspech v oblasti krízového manažmentu a medzinárodnej spolupráce po evakuácii občanov z vojnou zasiahnutého Libanonu a oficiálnom začlenení do medzinárodnej Skupiny pre koordináciu nebojových evakuačných operácií (NEOCG).
Na Cypre sa slovenská delegácia, zložená zo zástupcov rezortov diplomacie a obrany, zúčastnila medzinárodného civilno-vojenského cvičenia Argonaut 2025.
Na podujatí, ktoré prebehlo pod patronátom NEOCG, sa zúčastnilo 1 220 zástupcov z 31 krajín, zameraných na nácvik evakuácie občanov Európskej únie z krízových oblastí.
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár zdôraznil, že slovenská účasť bola historicky prvá a mimoriadne dôležitá vzhľadom na globálne zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu. Nárast krízových situácií vo svete kladie vysoké nároky na efektívnu a rýchlu reakciu štátu, čo sa stáva prioritou slovenskej diplomacie.
Vedúca oddelenia krízového manažmentu Alexandra Janečková vyzdvihla význam otestovania národných evakuačných plánov a medzirezortnej spolupráce, čo zvýšilo schopnosť Slovenska reagovať na potenciálne krízy.
Počas cvičenia boli preverované národné procesy a medzinárodná koordinácia, vrátane využitia Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany, ktorý umožňuje zdieľanie prepravných kapacít.
Členstvo Slovenska v NEOCG poskytuje krajine širšie možnosti pri získavaní strategických informácií o bezpečnostnej situácii vo svete a pri evakuáciách z odľahlých regiónov.
Občania SR môžu v prípade núdze kontaktovať Medzinárodné operačné krízové centrum Ministerstva zahraničných vecí na nonstop linkách. Rezort diplomacie zároveň odporúča dobrovoľnú registráciu pred vycestovaním, ktorá zefektívňuje pomoc v krízových situáciách.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies