BRATISLAVA - Slovensko naďalej stojí za Albánskom v jeho prístupovom procese do Európskej únie. Potvrdili to politické konzultácie medzi štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí SR Marekom Eštokom a štátnou tajomníčkou Ministerstva pre Európu a zahraničné veci Albánskej republiky Megi Finovou, ktorá pricestovala na Slovensko. Témou rokovaní bola nielen integrácia Albánska do EÚ, ale aj posilnenie ekonomických vzťahov medzi oboma krajinami.
V stredu 26. februára 2025 sa na pôde slovenského rezortu diplomacie konali politické konzultácie medzi Marekom Eštokom a jeho albánskou partnerkou Megi Finovou. Stretnutie sa nieslo v znamení zhodnotenia bilaterálnych vzťahov a hľadania nových možností na ich ďalší rozvoj.
Ekonomická spolupráca na vzostupe
Vzájomné obchodné vzťahy medzi Slovenskom a Albánskom majú dlhú históriu, pričom už v minulosti patrilo Československo k významným obchodným partnerom Albánska. Objem bilaterálneho obchodu neustále rastie a v súčasnosti dosahuje ročný obrat približne 100 miliónov eur. Tento trend vytvára priestor pre ďalší rozvoj ekonomických vzťahov, pričom významným krokom bolo aj uzavretie zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia v minulom roku.
„Spolupráca medzi Slovenskom a Albánskom prebieha na viacerých úrovniach, či už politickej alebo ekonomickej, a vidíme veľký potenciál na jej ďalšie prehlbovanie a zveľaďovanie. Jednou z našich priorít je podpora ekonomickej diplomacie, aj preto SR posilní svoj zastupiteľský úrad v Tirane o plnohodnotného ekonomického diplomata,“ uviedol M. Eštok.
Slovensko tak naďalej prejavuje svoj záujem o podporu Albánska nielen v politickej, ale aj v hospodárskej oblasti, pričom rastúca obchodná výmena a priaznivé podnikateľské prostredie v Albánsku môžu byť lákavé aj pre slovenských investorov.
Silná podpora Albánska v integračnom procese
Albánsko je dlhodobo odhodlané pokračovať v reformách a eurointegračnom procese. Slovensko vníma vysokú podporu členstva v EÚ zo strany albánskej verejnosti a je pripravené pomáhať s odbornými skúsenosťami, ktoré získalo pri vlastnom vstupe do únie.
„Oceňujeme odhodlanie Albánskej republiky na eurointegračnej a reformnej ceste. Vnímame tradične vysokú podporu jeho obyvateľov pre európsku perspektívu a v tomto procese sme naďalej pripravení poskytovať naše skúsenosti,“ potvrdil M. Eštok.
Zároveň informoval, že Megi Finová vyjadrila vďaku Slovensku za nepretržitú a jasnú podporu Albánska na jeho ceste do EÚ. Táto pomoc sa prejavuje aj v rámci neformálneho zoskupenia Priatelia západného Balkánu, v ktorom je Slovensko aktívnym členom.
Bezpečnosť a migrácia v západnom Balkáne
Okrem európskej integrácie boli na programe rokovaní aj bezpečnostné otázky, najmä stabilita v západobalkánskom regióne, ktorý patrí medzi hlavné priority slovenskej zahraničnej politiky. Diskusia sa zamerala aj na aktuálne výzvy v oblasti migrácie.
„Migrácia je komplexný fenomén, ktorý si vyžaduje pozornosť, vzájomnú spoluprácu a hľadanie nových riešení. V tomto kontexte chcem mimoriadne vyzdvihnúť konštruktívny a inovatívny prístup Albánska, ktorý môžeme vidieť zároveň na prípade takzvaných migračných centier, ktoré Taliansko zriadilo práve v Albánsku,“ doplnil M. Eštok.
Slovensko tak pokračuje v aktívnej diplomatickej podpore Albánska, pričom dôraz kladie na rozvoj bilaterálnych vzťahov, ekonomickú spoluprácu aj riešenie bezpečnostných otázok v regióne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies