Slovensko by mohlo mať viac bojaschopných stíhačiek

NETKY.SK • 4 Február 2013, 8:3 • 2 min
Slovensko by mohlo mať viac bojaschopných stíhačiek

Slovensko by mohlo mať viac bojaschopných stíhačiek - Politika Slovensko by mohlo mať v budúcnosti viac bojaschopných stíhacích lietadiel. Zabezpečiť to má dôsledné vyžadovanie plnenia ustanovení tzv.

slovakia

left justify in out

imgSlovensko by mohlo mať v budúcnosti viac bojaschopných stíhacích lietadiel. Zabezpečiť to má dôsledné vyžadovanie plnenia ustanovení tzv. abonentnej zmluvy, ktorá bola podpísaná za bývalého vedenia rezortu v novembri 2011. "To nedbalo na plnenie tejto zmluvy, v dôsledku čoho došlo k zníženiu počtov bojaschopných lietadiel až na minimum," priblížila hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

Až v septembri minulého roka na prvej konferencii o technickom stave lietadiel Mig29 a dôraznom vyžadovaní plnenia zmluvy sa ruská strana zaviazala zodpovednejšie plniť svoje záväzky. Na tejto konferencii prisľúbili dodať náhradné dielce na uschopnenie ďalších lietadiel do konca roka 2012. Koncom januára sa uskutočnila druhá konferencia, na ktorej sa vyhodnotili tieto prísľuby.

"Môžeme konštatovať, že ruská strana splnila svoj prísľub a za posledné tri mesiace dodala všetok materiál, ktorého objem bol väčší ako za posledné dva roky," uviedol šéf rezortu Martin Glváč po stretnutí s generálnym riaditeľom RSK MiG Sergejom Sergejevičom Korotkovom.

Ten potvrdil, že ruská strana má záujem odstrániť všetky nedostatky, ktoré sa počas plnenia zmluvy vyskytnú. "Musíme splniť všetky záväzky, ktoré nám vyplývajú z tohto kontraktu, a potom sa musíme posunúť ďalej. Chceme sa zaoberať aj otázkou našej ďalšej účasti vo vývoji slovenského letectva,"uviedol Korotkov.

Podľa Glváča sa treba zaoberať tým, či Slovensko bude pokračovať v tomto kontrakte, alebo sa bude venovať inej technike.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek potvrdil záujem spolupracovať s ruskými expertmi na tom, aby sa zvýšila spoľahlivosť a bojaschopnosť slovenských stíhacích lietadiel. "Do apríla chceme pripraviť koncepciu rozvoja letectva, pričom zvážime všetky aspekty. Samozrejme, pri jej tvorbe sa budeme odrážať od ekonomických možností," zdôraznil.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona