BRATISLAVA - Slovensko-nemecké hospodárske partnerstvo je príkladom úspešnej spolupráce, ktorá zásadne ovplyvnila rozvoj slovenského priemyslu. Pri príležitosti 20. výročia Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory minister zahraničných vecí Juraj Blanár vyzdvihol význam nemeckých investícií, ktoré pomohli Slovensku stať sa svetovým lídrom v produkcii automobilov.
Slovensko-nemecká obchodná spolupráca je jedným z najvýraznejších príbehov úspechu Slovenskej republiky.
Táto spolupráca získala pozornosť počas osláv 20. výročia založenia Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei), kde minister zahraničných vecí Juraj Blanár vyzdvihol jej zásadný prínos pre rozvoj krajiny.
Na Slovensko-nemeckom hospodárskom fóre v Bratislave rokoval s predstaviteľmi komory o ďalších možnostiach rozvoja ekonomických vzťahov.
Blanár pripomenul, že prvá nemecká investícia smerovala na Slovensko už v časoch bývalého Československa do automobilky Volkswagen, čo naznačilo budúci rozmach strojárskeho priemyslu.
Dnes je Slovensko lídrom vo výrobe automobilov na obyvateľa, pričom nemecké investície dali signál ďalším investorom o spoľahlivosti krajiny.
Nemecko je v súčasnosti najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska a zároveň štvrtým najväčším investorom. Obchodný obrat medzi oboma krajinami od roku 2005 vzrástol viac ako dvojnásobne a dosahuje ročne 38 miliárd eur.
Viac ako 600 nemeckých spoločností na Slovensku zamestnáva 141-tisíc pracovníkov a generuje ročný obrat 22 miliárd eur. Blanár zdôraznil, že pokračovanie úzkej spolupráce je nevyhnutné pri riešení nových výziev, ako sú energetická sebestačnosť či regulácie týkajúce sa elektrických vozidiel.
Minister tiež upozornil na výzvy, ktorým čelí Európska únia, vrátane poklesu konkurencieschopnosti a negatívnych dopadov obchodných vojen. Slovenská diplomacia sa podľa neho sústredí na pragmatické riešenia s rešpektom k dialógu.
Spolupráca Slovenska a Nemecka je založená na otvorenej komunikácii, čo významne podporuje Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora. Tá združuje 375 členských firiem a inštitúcií a je najväčším bilaterálnym ekonomickým združením v krajine.
Komora má zásluhy na podpore podnikateľských aktivít, sprostredkovaní kontaktov a zavádzaní duálneho vzdelávania na Slovensku. Počas rokovania Blanár ocenil spoluprácu veľvyslancov oboch krajín, ktorí pomáhajú budovať blízke vzťahy medzi Slovenskom a Nemeckom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies