Slovenskí ochranári sa pridali k výzve na reguláciu nových geneticky modifikováných organizmov

NETKY.SK • 3 Máj 2021, 08:07 • 2 min
Slovenskí ochranári sa pridali k výzve na reguláciu nových geneticky modifikováných organizmov

BRATISLAVA - Koalícia 162 organizácií vrátane slovenských vyzvala Európsku komisiu, aby zabezpečila reguláciu novej generácie geneticky modifikovaných organizmov v súlade s existujúcimi zákonmi Európskej únie o GMO. Podobnú výzvu zaslalo aj 47 slovenských organizácií.

slovakia

left justify in out

Slovenským orgánom zaslalo  47 slovenských organizácií výzvu na zabezpečenie regulácie novej generácie geneticky modifikovaných organizmov.  Za geneticky modifikované organizmy pre účely zákonných regulácií v EÚ sú podľa ochranárov považované organizmy, ktoré vznikli takým zásahom do genómu, aký sa nemôže v prírode prirodzene vyskytnúť. Preto sa líšia od tých, ktoré vznikli šľachtením.

 

img

 

Modifikácia Crispr/Cas9
Ochranári poukazujú na metódu genetickej modifikácie Crispr/Cas9. „Tá umožňuje rýchle a pomerne lacné „editovanie“ genómu, teda umožňuje zmeniť jedno až dve písmená v zápise konkrétneho génu, ale aj dlhšie úseky, alebo vloženie celého génu. Nezanecháva po sebe stopy. Editované gény predstavujú predpis pre vznik zmenenej bielkoviny so zmenenou funkciou," uvádzajú ochranári, Táto metóda bola podľa nich úspešne použitá napríklad na prípravu série nových odrôd ryže a pšenice, ktoré ale zatiaľ nie sú komerčne dostupné.

 

Technika  „gene drive“
Ďalšou novou technikou je podľa ochranárov takzvaný „gene drive“. „Organizmy upravené touto technikou „obchádzajú“ Mendelove zákony dedičnosti. Zjednodušene povedané, pri skrížení dvoch rodičov, z ktorých jeden nesie modifikovaný gén, bude jeden potomok modifikovaný a jeden nemodifikovaný. Gene drive zabezpečí, že budú modifikovaní obaja," uvádzajú ochranári s tým, že v priebehu niekoľkých generácií bude prostredníctvom danej metódy celá populácia organizmov modifikovaná. "Zatiaľ sa uvažuje o využití tejto techniky na úplné eliminovanie populácie neželaných živočíchov, napríklad rodu komárov, ktoré prenášajú maláriu, alebo inváznych hlodavcov na niektorých ostrovoch," informujú ochranári s tým, že je veľmi ťažké odhadnúť dôsledky pre celý ekosystém.

Ochranári žiadajú kompetentných, aby GMO pripravené pomocou najnovších techník boli pred uvoľnením do životného prostredia posudzované ako predošlé GMO, v prípade ktorých bolo potrebné dokázať, že nemôžu poškodiť ekosystém. Zároveň žiadajú, aby predbežne neboli do životného prostredia uvoľňované organizmy upravené technikou „gene drive“.

 

Mohlo by vás zaujímať: Vedeli ste, že jeden Slovák vyprodukuje priemerne 24 kilogramov plastového odpadu ročne?twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies